Gerçekten saraya dönüşüyor

Gerçekten saraya dönüşüyor

Ankara’nın en batısındaki merkez ilçesi Sincan’ın güvenlik açısından en sorunlu bölgesi olarak gösterilen Saraycık Mahallesi’nde belediye ve TOKİ ortaklığında büyük bir dönüşüm yaşanıyor. 

Başkent’in en batısındaki merkez ilçesi Sincan’ın güvenlik açısından en sorunlu bölgesi olarak gösterilen Saraycık Mahallesi’nde belediye ve TOKİ ortaklığında büyük bir dönüşüm yaşanıyor. Saraycık son dönemde Altındağ’ın Çinçin bölgesinde gecekonduları yıkılan vatandaşların yeni yerleşim yeri olduğu haberleriyle sık sık gündeme gelmişti. 

Mustafa Tuna yönetimindeki Sincan Belediyesi’nin Toplu Konut İdaresi Başkanlığı TOKİ ile başlattığı “Saraycık Kentsel Yenileme Projesi” kapsamında ihaleler bir bir gerçekleştirilmeye devam ediyor. Toplamda 20 bin konutta 100 bin kişiye yaşam alanı oluşturmayı hedefleyen projeye geçtiğimiz yıl başlanmış ve 1. Etap için ilk kazma Eylül 2016’da vurulmuştu. 

HIZLA İLERLİYOR

Geçtiğimiz haftalarda Saraycık’ın genel altyapı ihalesi de gerçekleştirildi. Önceki gün de 2. bölge 2. Etapta yer alan 891 konut, 3 ticaret merkezi, bir ibadethane ve otopark ihalesi yapıldı.

YEPYENİ BİR ŞEHİR KURULUYOR

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) Türkiye genelinde yürüttüğü en büyük projelerden biri olan “Saraycık Kentsel Yenileme Projesi” ile Ankara’nın batısı Sincan’da yepyeni bir şehir kuruluyor. Başlangıç aşamasından bitimine kadar bölge halkının çıkarlarının korunduğu proje ile Sincan’da örnek bir yaşam alanı doğacak. Yıllardır sosyal açıdan yoksun olan Saraycık Mahallesi, modern binaları, yolları, sosyal donatı alanları, yeşil alanları ve eğitim alanlarıyla hak ettiği değere kavuşacak. Mülk sahiplerinin beklentileri de dikkate alınarak hazırlanan “Saraycık Kentsel Yenileme Projesi” ile 20 bin konutta 100 bin kişiye yaşam alanı sunulacak. Projede, 7 cami, 6 sosyal tesis, alışveriş merkezi, 2 kapalı pazar yeri, sağlık tesisleri ve 10 eğitim alanı bulunacak.

“HAK ETTİĞİ DEĞERE KAVUŞACAK”

Sincan Belediye başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, Saraycık’ın yakın gelecekte yüksek standartlı modern bir şehre dönüşeceğini ifade ederek, bölgenin hak ettiği değere kavuşacağını kaydediyor. Saraycık Kentsel Dönüşüm Projesi’nin Türkiye’de örnek projeler arasında gösterildiğini ifade eden Başkan Tuna, şunları söylüyor: “Bu proje, vatandaşlarımızın fikir ve taleplerine göre şekillendirildi. Projenin başlangıç aşamasından beri her şey açık, şeffaf ve adil bir şekilde masaya konuldu.

Hak sahiplerinin büyük çoğunluğu ile anlaşma sağlandı. Anlaşmalar sonucu 3 ana bölgede üretilecek çeşitli büyüklüklerde toplam 5 bin 937 konuttan 3 bin 209’u hak sahiplerine kura ile verilecek. Saraycık Kentsel Yenileme Projesi, Sincanımızın sabırsızlıkla beklediği bir proje. Vatandaşımızın daha iyi koşullarda hayat sürmesi için çalışıyoruz. Bu konuda bize destek olan TOKİ Başkanı Sayın Mehmet Ergün Turan ve ekibine özellikle teşekkür ediyorum.” 

FARUK TUFAN / HABERVAKTİM-

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.