Göçmenlere Dost Eli

Göçmenlere Dost Eli

Keçiören Belediyesi, ilçede yaşayan göçmenlerin kamu hizmetlerine erişimini kolaylaştırmak amacıyla Göçmen Hizmetleri Merkezi’ni kurdu.

UĞUR ÖĞÜT / HABERVAKTİM

 

Belediye hizmet binası içinde faaliyete geçen Göçmen Hizmetleri Merkezi’nin açılış törenine Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’ın yanı sıra Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un eşi Prof. Dr. Sevgi Kurtulmuş, Avustralya Büyükelçisi James Martin Larsen, Keçiören Kaymakamı Uğur Bulut, Avrupa Komisyonu İnsani Yardım ve Sivil Koruma Ofisi Temsilcisi Reza Kasrai, Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü Misyon Şefi Wladimir Guilava, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, KKTC, Polonya, Ruanda, Ukrayna ve Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçiliklerinden temsilciler, Milli Eğitim Müdürü Ayhan Işık ile İlçe Müftüsü İhsan İlhan da katıldı.

KEÇİÖREN’DE 6 BİN GÖÇMEN VAR

Komşu ülkelerde yaşanan savaşlar nedeniyle özellikle sivil halkın zarar gördüğünü ve Türkiye’ye sığındığını hatırlatan Başkan Ak, “İlçemizde de gerek savaş koşulları gerekse başka nedenlerle farklı ülkelerden gelen yaklaşık 6 bin göçmen bulunuyor. Göçmenlerin topluma entegre olma süreçlerini hızlandırmak, kültürel farklılık ve dil çeşitliliği nedeniyle oluşan iletişim engellerini aşmak, toplumsal uyum sürecinde karar alma mekanizmalarına katılımlarını artırmak amacıyla bir adım atıyoruz. Açacağımız Göçmen Hizmetleri Merkezi ile göçmenlere yönelik ayrımcılığın önüne geçmeyi, sağlık, eğitim, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, istihdam gibi çeşitli kamu hizmetlerine erişimlerini kolaylaştırmayı hedefliyoruz” mesajını verdi.

308 BİN 500 EURO YARDIM FONU

Mustafa Ak, Keçiören Belediyesi, Keçiören Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ve Uluslararası Göç Örgütü’nün iş birliğiyle hayata geçirilen merkeze AB İnsani Yardım Fonu tarafından 308 bin 500 Euro bütçe tahsis edildiğini ifade ederek, “Göçmen Hizmetleri Merkezimiz hayırlı uğurlu olsun. Göçmenlerimizin vatan özlemlerini bir nebze de olsa dindirmeyi arzuluyoruz, kendilerini gurbette hissetmesinler. Acılar paylaşıldıkça azalır, inşallah Rabbim bir daha savaşın acılarını yaşatmaz. Buradan hep birlikte tüm mazlum milletler için dua ediyor, ümmet yalnız değil mesajı veriyoruz” diye konuştu.

TÜRKİYE’DEN EŞİ GÖRÜLMEMİŞ CÖMERTLİK

Reza Kasrai ise, İstanbul’daki terör saldırısında hayatını kaybedenleri rahmetle andığını dile getirerek, “Türkiye zor zamanlardan geçiyor. Bunun en önemli nedenlerinden bir tanesi Suriye’de devam eden çatışmalardır. Bu savaş altıncı yılını dolduruyor. Türkiye 3 milyon mülteciye ev sahipliği yapıyor. Mültecilere Türk halkı ve hükümeti şimdiye kadar eşi görülmemiş bir cömertlikle yardım ediyor. Göçmenlik Hizmeti Merkezi açıldığı için mutluyuz. İnsanların birçok hizmete erişimini sağlayacak bu merkez büyük önem taşıyor” ifadelerini kullandı.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.