Halepliler Açken Tok Yatamayız

Halepliler Açken Tok Yatamayız

Türközü Mahalle sakinleri yokluk ve acılar içerisinde yaşama mücadelesi veren Halep için yardım seferberliği düzenledi. Mahalleliler Haleplilerin açken kendilerinin tok yatmalarının doğru olmadığını ifade etti.

UĞUR ÖĞÜT / HABERVAKTİM

Halep için başlatılan yardım kampanyası kapsamına Türközü Mahalle sakinleri bir kamyon yardım malzemesi topladı. Gıda ve giyim yardımında bulunan sakinler “komşusu açken tok yatan bizden değildir” hadisini kendilerine rehber edindiklerini ve Halep’li kardeşlerinin açken kendilerinin rahat yatamayacaklarını söylediler.       

İŞTE TÜRK İNSANI, İŞTE MÜSLÜMAN

Mahalle sakinlerinden Mesut Çiftçi, Türkiye’de çok duyarlı insanların olduğunu, kendilerinin de düzenlenen yardım kampanyası kapsamında üzerlerine düşen görevi yerine getirdiklerini belirtti. Halep’te dünyanın gözleri önünde yaşanan faciaya kayıtsız kalamadıklarını ifade eden çiftçi, şunları söyledi: “Halep’teki kardeşlerimize yardım etmeye başladık. Duyduğumuza göre ülkemizin her yerinden yardım yağıyormuş. Allah herkesten razı olsun. O insanlar şu soğukta üşürken, biz sıcak evlerimizde nasıl oturalım. Onlar açken, ayaklarında ayakkabı yokken, bizler nasıl rahat oturalım. İşte Türk insanı, işte Müslüman böyle olmalı. Allah razı olsun.”

BÜTÜN MAHALLE SEFERBER OLDU

Halep’de zulüm gören Müslümanlar için seferber olan mahalle sakinleri dört bir yandan seferber oldu. Türkiye İmam Hatipler Birliği’nin öncülüğünde örgütlenen mahalle sakinleri gıda yardımında giysi yardımında bulundu. Okullardan öğrencilerin ve cami cemaatlerinin de yardım seferberliğine dâhil oldu. Bir kamyondan fazla yardım toplayan sakinler yardımları kamyonlara bizzat kendileri yükledi. Sosyal medya üzerinden de örgütlenen mahalleli çok sayıda yardım toplanmasına vesile oldu.

KOMŞUMUZ AÇKEN TOK YATAMAYIZ

Yardımların yerine ulaşması için yardım kuruluşlarıyla anlaştıklarını belirten mahalle sakini Nihat Tel, “Kardeşlerimiz Halep’te katlediliyor, sağ olsun devletimiz onlara sahip çıktı ama bizlerde birer Müslüman olarak elimizden geleni yapmak istedik. Mahalleli olarak seferber olduk çünkü Peygamber Efendimiz (SAV) hadisi var “Komşusu açken tok yatan bizden değildir” şeklinde, bu hadisi kendimize rehber edindik ve yardımları toplamaya başladık. Halepliler açken bizlerinde tok yatması doğru değil, inşallah ihtiyaç sahibi Haleplilere bu yardımlar ulaşacaktır” ifadelerini kullandı.  

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.