İlk TUTUKLAMA

İlk TUTUKLAMA

Başkentlilerin büyük tepki gösterdiği ve gazetemizin sık sık gündeme getirdiği işlek caddelere saçılan fuhuş kartvizitlerine karşı harekete geçen emniyetin başarılı çalışmaları sonucu gözaltına alınan 2 kişi mahkemece tutuklandı. 

Başkent’in Kızılay, Cebeci, Sıhhiye, Ulus gibi merkezi yerlerinde en işlek cadde ve sokaklara saçılan fuhuş kartvizitlerine yönelik tepkiler sonuç vermeye başladı. 

Ankaralıların büyük tepki gösterdiği ve gazetemizin sık sık gündeme getirdiği işlek caddelere saçılan fuhuş kartvizitlerine karşı harekete geçen emniyetin başarılı çalışmaları sonucu gözaltına alınan 2 kişi, yeni yasal düzenlemeyle birlikte mahkemece tutuklandı. Fuhuş kartviziti dağıtanlara, Türk Ceza Kanunu'nda yapılan değişiklik öncesi sadece idari para cezası uygulanıyordu.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Ahlak Büro Amirliği ekipleri, Kızılay civarında fuhuş içerikli kartvizitleri dağıttıkları belirlenen iki kişiyi gözaltına aldı. Bu kişiler, emniyetteki işlemlerinin ardından Ankara Adliyesine getirildi.  Şüpheliler, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca "tutuklama" talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi. 

DAVA AÇILABİLECEK
Ankara 8. Sulh Ceza Hakimi Yunus Süer, sorguladığı şüphelilerin "fuhşu kolaylaştırmak amacıyla hazırlanmış görüntü, yazı ve sözleri içeren ürünleri dağıtmak" suçundan tutuklanmasına karar verdi. Savcılık, soruşturma neticesinde, şüpheliler hakkında "fuhşu kolaylaştırmak amacıyla hazırlanmış görüntü, yazı ve sözleri içeren ürünleri dağıtmak" suçlamasıyla dava açabilecek. 

HAPİS CEZASI VERİLEBİLECEK
Cadde ve sokaklarda son yıllarda sıklıkla rastlanan fuhuş amaçlı kartvizitlerle ilgili çeşitli toplum kesimlerinin "etkili mücadele" talebi üzerine TBMM'de yasal düzenleme yapılmış, 24 Kasım 2016'da, Türk Ceza Kanunu'nun "fuhuş" başlıklı 227. maddesine "Fuhşu kolaylaştırmak veya fuhşa aracılık etmek amacıyla hazırlanmış görüntü, yazı ve sözleri içeren ürünleri veren, dağıtan veya yayan kişi bir yıldan üç yıla kadar hapis ve iki yüz günden iki bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır" fıkrası eklenmişti. 

PARA CEZASIYLA YIRTIYORLARDI 
Söz konusu kanunda değişiklik yapılmadan önce, kartvizit dağıtanlarla mücadele eden ekipler, kartvizitleri yerlere atan kişiler hakkında cumhuriyet savcısının talimatıyla, kartvizit üzerindeki numara sahibi ve kartı dağıtan kişiler hakkında "fuhşa aracılık ve müstehcenlik" suçundan işlem yapabiliyordu.Bazı durumlarda ise kartvizit dağıtmanın suç olmadığını belirten adli makamlar, şüpheli ya da şüpheliler hakkında idari işleme hükmediyor, bunun neticesinde zabıta ekiplerince şüpheliler hakkında Kabahatler Kanununa göre işlem yapılıyor ve şüphelilere idari para cezası kesiliyordu.

ŞERİFE TEYZE’NİN PROTESTOSU ETKİLİ OLDU
Ankara’da özellikle Cebeci, Maltepe ve Kızılay gibi merkezi yerler ile Hacı Bayram-ı Veli Camisi çevresinde ki cadde ve sokaklarda fuhuş kartvizitlerine sıklıkla rastlanıyor. Birilerince caddelere, sokaklara saçılan ve insanları fuhşa davet eden kartvizitlere ve sorumlularına karşı vatandaşlar tepki gösteriyordu. İşte o vatandaşlardan biri olan Şerife Turhal isimli bir kadın, geçtiğimiz haftalarda Ankara'nın Cebeci semtinde bir kaldırımın üzerindeki fuhuş reklamı içerikli kartları süpürerek protesto etmişti. Şerife Turhal isimli vatandaş, üzerinde müstehcen fotoğrafların bulunduğu fuhuş reklamı içerikli kartların yaygınlık kazandığına dikkat çekerek, Cebeci'de bir kaldırımın üzerindeki kartvizitleri süpürerek tepkisini ortaya koymuştu.

 HEMEN POLİSE BİLDİRİN
Fuhuş kartvizitlerinin kimler tarafından dağıtıldığı, ortalığa saçıldığının tespitinde emniyet güçleri hayli zorlanıyor. Bu kartların çoğunlukla geceleri ve fark ettirilmeden caddelere saçıldığı veya seyir halindeki araç içinden dışarıya atıldıkları tahmin ediliyor. Bu nedenle fuhuş kartları dağıtıcılarının tespiti güç hale geliyor. 
Vatandaşlardan fuhuş kartviziti dağıtan; bunları caddelere, sokaklara saçanları görmeleri halinde hemen polise başvurmaları bekleniyor. Vatandaşların böyle bir durumla karşılaşmaları halinde cep telefonları ile fuhuş kartı dağıtıcılarını görüntüleyip, bu görüntüleri polise vererek, fuhuşçularla mücadelede emniyet görevlilerinin işini kolaylaştıracakları ifade ediliyor. 

FARUK TUFAN / HABERVAKTİM- 


 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.