İMAMLARIN ROTASYON SORUNU BİTTİ

İMAMLARIN ROTASYON SORUNU BİTTİ

Diyanet-Sen Genel Başkanı İlahiyatçı Mehmet Bayraktutar, din görevlilerine yönelik psikolojik, sosyolojik ve hukuki durumları sorgulanmadan yapılan rotasyon uygulamasını ‘zulüm’ olarak değerlendirirken, rotasyonu bizzat Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşe


ADEM GÜRSOY – HABERVAKTİM
Din görevlilerine rotasyon müjdesi; rotasyon kaldırıldı. Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, Türkiye genelindeki din görevlileri için büyük bir önem arz eden ‘rotasyon’ meselesiyle ilgili Habervaktim’e konuştu.  Bayraktutar, “Bu konuda din görevlilerimiz rahat olsun ve hiçbir endişeye kapılmasın. Başbakan Ahmet Davutoğlu’na durumu illettik. Başbakanımız da bizzat ‘Bu iş bitmiştir’ dedi ve çoğu görevliyi zor duruma sokan rotasyon engelini kaldıracağını duyurdu” dedi.
BAŞBAKAN SESİMİZE KULAK VERDİ
Devlet memurlarının tayin ile her yere gönderilebileceğini ancak, tayin edilirken o görevliye eziyet edilmeden kişinin ailevi, sosyal, hukuki, psikolojik ve sosyolojik her türlü durumunun değerlendirilmesi gerektiğini belirten Bayraktutar, “Hiç kimse ömür boyu bu camide görev yapacaksın diyemez. İsteyen bilgi kapasitesine göre başardığı ölçüde istediği yere gidebilir. Bizim karşı çıktığımız konu ise rotasyona 25 yıldan başladılar, adamın emekliliğine üç ay var, kişi rotasyona sokuluyor. Bu kadar yıl beklemişsiniz üç ay daha bekleyin ne olur ki… İşte biz bu yanlışa karşı çıktık. Baktık ki Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) bu konuda bize umut vermiyor. DİB’den müsaade istedik ve konuyu mecbur Başbakanlığa taşıdık. Başbakanımız da bu sesimize kulak verdi” diye konuştu.
TAYİNLER PROBLEM GÖRE DÜZENLENMELİ
Bayraktutar, şunları söyledi: “Bunun yanında biz de istiyoruz taşradakiler, şehirlere gelsin. Bizim din görevlilerimizin yüzde 25’i şehirlerde yüzde 75’i taşrada görev yapıyor. Rotasyon olacaksa ki biz de ancak buna müsaade ederiz. İl ve ilçe müftülükleri nezdinde isteyen ve sıkıntılı olan din görevlileri tespit edilip ihtiyaca göre rotasyon uygulanmalıdır. Bulunduğu yerde görev yapmayan, cemaatiyle problemler yaşayanlar varsa tabi ki onlar rotasyona sokulsun. Böyle yapılan rotasyona bizler de destek vereceğiz bunun dışında başka türlü rotasyona her türlü karşı çıkacağız.”
HEDEF TÜM DİN GÖREVLİLERİ
Sendikanın yeni döneme yönelik çalışmalarından da bahseden Bayraktutar, şu bilgileri verdi: “Yeni dönemde ilk olarak 100 üye hedefimiz var. Ancak asıl hedefimiz tüm din görevlilerine ulaşmak ve onların her türlü problemlerine çözümler üretebilmek.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.