İstanbul'da Vlora Han harabeye döndü

İstanbul'da Vlora Han harabeye döndü

İstanbul Sirkeci’de bulunan ve eski iş hanlarından olan Vlora Han’ın bakımsızlığı dikkat çekti. 119 senelik iş hanında çatlaklar ve çürümeler görüldü. Yapının olası depremdeki risk durumu ise görenleri korkutuyor.

İstanbul Sirkeci’de bulunan ve eski iş hanlarından olan Vlora Han’ın bakımsızlığı dikkat çekti. 119 senelik iş hanında çatlaklar ve çürümeler görüldü. Yapının olası depremdeki risk durumu ise görenleri korkutuyor.

Sİrkeci'de bulunan ve İstanbul'un en eski iş hanlarından biri olan 119 yıllık Vlora Han'ın bakımsızlığı ve dökülen dış cephesi dikkat çekti. 'Art Nouveau' tarzının Osmanlı Dönemi örneklerinden olan yapının iç bölümlerinde de yoğun çatlaklar ve çürümeler görüldü. Yapının olası İstanbul depremindeki risk durumunu da değerlendiren İTÜ Mimarlık Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Restorasyon Programı Koordinatörü Prof.Dr.Yegan Kahya Sayar, "Binanın, koruma açısından bizim için değeri var, Koruma Kurulu tarafından da tescilli bir yapı. Günümüzdeki haline baktığımız zaman oldukça harap durumda olduğunu görüyoruz. Bakımı olmayan bir yapıda tahribatlar zaman zaman artarak küçük parça kopmalarına, bazı bölümlerin yıkılmasına neden olabiliyor, 2000'li yıllarda yapının cephesinde 6 metrelik taş bir korniş elemanı kopmuştu. Can güvenliği ve mal güvenliği adına da ciddi bir tehlike" ifadelerini kullandı.

basliksiz-1.jpg

MUHTEMEL HASAR DEĞERLENDİRİLDİ

Büyük Postane Caddesi'nde yer alan ve çeşitli işletmeler tarafından kullanılan 119 yıllık 'Vlora Han' harabeye dönen görüntüsüyle dikkat çekiyor. Osmanlı Döneminde, 'Art Nouveau' tarzıyla inşa edilen ve taş süslemeleriyle öne çıkan yapının dış cephesinde dökülmeler, iç cephesinde ise çatlaklar ve çürümeler görüldü. Binanın zemin katında; restoran, kafe, berber ve ayakkabı mağazası, birinci katında ise İstanbul 6. Noterliği yer alıyor. Beş kattan oluşan yapının bazı katlarının kullanılmadığı, en üst katında bulunan bölmeli kısmın ise çürüme ve çatlaklardan en fazla etkilenen nokta olduğu göze çarptı. Özel mülk olduğu bilinen binanın uzun süredir restore edilmeyi beklediği öğrenildi. Hanın bir bölümünün, 20 Türk Lirası üzerinde portresi bulunan ulusal mimarlık akımı öncülerinden 'Mimar Kemaleddin' tarafından da bir süre ofis olarak kullanıldığı düşünülüyor. İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Restorasyon Programı Koordinatörü Prof.Dr.Yegan Kahya Sayar binanın mevcut durumunu ve olası İstanbul depreminde yapıda oluşabilecek hasarı değerlendirdi.

ara2-005.jpg

BİNANIN İSKELET SİSTEMİ

Yapının önemi hakkında bilgi veren Prof.Dr.Yegan Kahya Sayar, "Vlora Han, Art Nouveau üslubunun az sayıda, en ilginç örneklerinden bir tanesi. Kagir (harç ve taş veya tuğla karışım sistemi) bir han yapısı olarak, bir büro hanı aslında. O tarihte demir yolunun gelişiyle birlikte çok büyük önem kazanan Eminönü'nde açılıyor. Dolayısıyla da içinde farklı tipte bir kullanım, büro niteliğinde çeşitli işlevleri barındırıyor. Çok ünlü avukatların, terzilerin, çeşitli önemli meslek gruplarının temsilcilerinin bürolarının olduğu bir han binası. İçinde, Mimar Kemaleddin'in de bürosunun bir süre bulunduğunu düşünüyoruz. Çünkü, 1904 ve 1905 yıllarına ait ticaret yıllıklarında burada 'Kemaleddin Mimarlık Bürosu' diye bir ismin de olduğunu görüyoruz, aynı adreste. Bina, Yeni Mimari akımının özelliklerini taşıyor. Aynı zamanda taşıyıcı sistem açısından da bilinen malzemelerin yeni kullanımlarıyla karşımıza çıkan bir yapı. Bu ne demek derseniz? Yapının karma bir düzende yapıldığını, yığma tuğla duvarlardan oluştuğunu ancak demirin burada binanın iskelet sisteminin bir elemanı olarak kullanıldığını söyleyebiliriz" belirtti.

ara-009.jpg

İNCELEME GEREKİYOR

"Koruma açısından bizim için değeri var" ifadesini kullanan Kahya Sayar, "1990 yılında Koruma Kurulu tarafından tescil edilen bir yapı. O dönem sivil mimarlık örneği olarak tescil ediliyor. Sonra yanılmıyorsam 2000'li yıllarda birinci grup eski eser olarak grup tescili de yapılıyor. Dolayısıyla çok nitelikli olduğu da bu şekilde de tanımlanmış olan bu yapının günümüzdeki haline baktığımız zaman oldukça harap durumda olduğunu görüyoruz. Harabiyet belki doğrudan yapısal değil ancak yapının gerek mekansal biçimlenişlerinde gerekse malzeme niteliğinde çok ciddi bozulmalar var. Bunun dışında yapı çok uzun yıllar depo olarak da kullanılmış. Dolayısıyla yapımında hiç öngörülmeyen yükleri de uzun yıllar içinde barındırmış görünüyor. Bu yapıya bir yorgunluk getirmiş midir? Bunların, konusunda uzman mühendisler tarafından incelenmesi gerekiyor" şeklinde konuştu.

“YIKIMA BİLE NEDEN OLABİLİYOR”

Binanın dış yüzeyindeki durumu değerlendiren Kahya Sayar, "Binada malzeme açısından çok büyük kayıplar var. Dış cephesine baktığınız zaman inanılmaz zengin bitkisel bezemeler var. Güller, çeşitli motifler hem ahşap, hem taş, hem metal elemanlar kullanılarak yapılmış. Bakımsızlıktan ufalanmış ciddi kayıplar olmaya başlamış. Cephelerde, bir kere bu bitkisel bezemelerin karakterinde büyük bir zafiyete yol açıyor, bu kopmuş parçalanmış noktalar ve bunun zaman içinde de daha derinleşeceğini görüyoruz. Çatlamalar, kırılmalar var. Yapının 2000'li yıllarda arka yan sokağa bakan cephesinde taş bir korniş elemanı yaklaşık altı metre kadar kopmuştu. Tabii ciddi bir tehlike, can güvenliği adına da mal güvenliği adına da. Bakımı olmayan bir yapıda zaman zaman tahribatlar artarak küçük parça kopmalarına, bazı bölümlerin yıkılmasına bile neden olabiliyor" diye konuştu.

DHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.