Kırmızı Kitap anayasa mı? Kırmızı kitap nedir? Kırmızı kitabı ne yazıyor? Kırmızı Kitap maddeleri nelerdir?

Kırmızı Kitap anayasa mı? Kırmızı kitap nedir? Kırmızı kitabı ne yazıyor? Kırmızı Kitap maddeleri nelerdir?

Son zamanlarda oldukça gündem olan kırmızı kitap merak edilmeye başlandı. Peki, Kırmızı Kitap anayasa mı? Kırmızı kitap nedir? Kırmızı kitapta ne yazıyor? Kırmızı Kitap maddeleri nelerdir? İşte detaylar:

Milli Güvenlik Siyaseti Belgesi olan ve devletin 'gizli anayasası' olarak değerlendirilen 'Kırmızı Kitap' için bir kez daha harekete geçildi. İçeriği itibarıyla devletin iç ve dış tehdit algılamalarını madde madde ortaya koyan belge için Cumhurbaşkanı Erdoğan talimat verdi. Söz konusu belge son olarak son olarak 30 Eylül 2019'da Milli Güvenlik Kurulu toplantısında ele alınmıştı. Peki, Kırmızı Kitap anayasa mı? Kırmızı kitap nedir? Kırmızı kitapta ne yazıyor? Kırmızı Kitap maddeleri nelerdir? Tüm detaylar haberimizde:

kirmizi-kitap-2.jpg

KIRMIZI KİTAP ANAYASA MI?

Devletin "gizli anayasası" olarak nitelendirilen ve kamuoyunda "Kırmızı Kitap" olarak adlandırılan Milli Güvenlik Siyaseti Belgesinin güncellenmesine yönelik çalışma başlatıldı.

kirmizi-kitap-3.jpg

KIRMIZI KİTAP NEDİR?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı üzerine, Milli Güvenlik Siyaseti Belgesinin güncellenmesi için Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği harekete geçti. Gizliliği nedeniyle kamuoyunda, "Kırmızı Kitap" olarak da anılan belgenin güncellenmesine yönelik Bakanlıklardan ve ilgili kuruluşlardan görüşler istenmeye başladı.

Çalışmaların ardından konunun Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında, nisan ayının başında yapılması planlanan Milli Güvenlik Kurulu toplantısında ele alınması bekleniyor. Milli Güvenlik Siyaseti Belgesi, içeriği itibarıyla devletin iç ve dış tehdit algılamalarını madde madde ortaya koyan bir belge niteliğini taşıyor. Belge, tehditteki değişikliklere göre belirli aralıklarla Milli Güvenlik Kurulu toplantılarında güncelleniyor.

Kaynak:Haber Merkezi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.