KOCATEPE CAMİ’NDE BÜYÜK TADİLAT

KOCATEPE CAMİ’NDE BÜYÜK TADİLAT

Her gün binlerce kişiyi ağırlayan Kocatepe Cami’nde büyük bir değişim yaşanacak. Türkiye Diyanet Vakfı tarafından hazırlanan bir proje ile caminin daha kullanışlı hale getirilebilmesi için yoğun bir şekilde çalışılacak.

ENGELLİLER RAHATLAYACAK

Hazırlanan proje, gerekli tadilatları yapacak Büyükşehir Belediyesi’ne geçtiğimiz günlerde sunuldu. Önümüzdeki günlerde başlayacağı öğrenilen tadilat çalışmaları çerçevesinde Kocatepe Cami’ne, biri engelli olmak üzere 4 adet asansör yapılacak. Camide sosyal ve kültürel aktiviteleri geliştirmek için kafeterya ve kitap satış mekanları oluşturulacak.

BAŞTAN AŞAĞIYA YENİLEME

Cami avlusuna çıkan rampa genişletilerek engelli, cenaze, ambulans ve itfaiye araçlarının rahat ulaşması sağlanacak. Caminin revakları, avlu taş kaplamaları, ısı ve su yalıtımları yenilenecek. Engelli tuvaletleri daha kullanışlı hale getirilecek. Camideki ışıklandırma sisteminde değişimler yapılacak. Avluya yeni kültürel alanlar inşa edilecek. Tadilat çalışmalarına yakın zamanda başlanacağı öğrenildi.   

 

OSMAN AKDOĞAN/ HABERVAKTİM-

 

Ankara’nın simge yapılarından biri olan Kocatepe Cami’si vatandaşlara daha iyi hizmet verebilmek için yenileniyor. Ankara’da Cumhuriyet’ten sonra inşa edilip en büyük cami unvanını kazanan, ilk olarak 1944’te çalışmaları başlatılan ancak çeşitli sebeplerden dolayı 1986’da Türkiye Diyanet Vakfı tarafından yapımı tamamlanarak ibadete açılan Kocatepe Cami’nde önümüzdeki günlerde büyük bir değişim yaşanacak.

PROJE HAZIR, YAPIMINA BAŞLANACAK

Her gün binlerce kişiyi konuk eden ve Başkent’in göbeğinde bulunan devasa cami, vatandaşlara daha iyi ve daha rahat hizmet verebilmesi için Türkiye Diyanet Vakfı tarafından bir proje hazırlandı. Kocatepe Cami’nde gerekli tadilatın yapılması için hazırlanan proje, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne teslim edildi. İnanç turizmi için Türkiye’ye gelenlerin ve Ankaralı vatandaşların  uğrak yeri olması sebebiyle yakın zamanda başlanacak Kocatepe Camisi’ndeki tadilatın biran önce bitirileceği öğrenildi.
TÜM ENGELLER KALDIRILACAK
Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından yapımına önümüzdeki günlerde başlanacak projenin ayrıntıları şöyle:  Engelli ve yaşlı vatandaşların ibadetlerini daha rahat gerçekleştirebilmeleri sağlanacak ve ulaşım sorunlarını ortadan kaldırmak için biri engelli asansörü olmak üzere toplam 4 asansör yapılacak. Camide, sosyal ve kültürel aktiviteleri geliştirmeye yönelik kafeterya ve kitap satış mekanları oluşturulacak. Caminin avlusuna çıkan rampa genişletilerek engelli bireylerin, cenazelerin, ambulansların ve itfaiye araçlarının camiye rahat ulaşımı sağlanacak. Bunun yanı sıra engelli tuvaletleri de baştan sona değiştirilecek. Kocatepe Camisi’nin ısı ve su yalıtımları yeniden elden geçirilecek. Yeni ışıklandırma sistemi takılacak. Ayrıca caminin revaklarında ve avlu taş kaplamalarında da yenilemeler yapılacak.

 

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.