Mimarlar Odası Yine İş Başında

Mimarlar Odası Yine İş Başında

İdeolojik olarak AK Partili Belediyelere davalar açan CHP’li Belediyelerin usulsüzlüklerine sesiz kalan Ankara Mimarlar Odası Mamak’ta Mavi Göl’ün bulunduğu alana ilişkin yüksek yoğunluklu yapılaşmayı öngören işlemi iptal ettirdi.

 

UĞUR ÖĞÜT / HABERVAKTİM

 

Türkiye yararına ne varsa karşısında bulunan Mimarlar Odası Ankara Şubesi yine iş başında. Özellikle Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, AK Partili Belediyelerin projelerini mahkemeye veren ve CHP’li Belediyelerin yolsuzluklarına sesiz kalan Ankara Mimarlar Odası mahkeme mahkeme gezerek ideolojik çalışmaya devam ediyor. Ankara Mimarlar Odası itirazı sonrası Ankara 7. İdare Mahkemesi Mavi Göl’ün bulunduğu alana ilişkin yüksek yoğunluklu yapılaşmayı öngören işlemi iptal etti.

BÖLGENİN DEĞERLENMESİ ENGELLENİYOR

Ankara Büyükşehir Belediyesi Mamak ilçesi Bayındır, Ortaköy ve Kutludüğün Mahalleleri’ni kapsayan Bayındır Barajı ve Mavi Göl Kuzeydoğu Planlama Alt Bölgesi 1/25000 ve 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı değişikliğine ilişkin Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 11/05/2015 tarih ve 896 sayılı kararının iptali için dava açmıştı. Ankara 7. İdare Mahkemesi, daha önce yürütmeyi durdurma kararının verildiği, Mavi Göl’ün bulunduğu alana ilişkin yüksek yoğunluklu yapılaşmayı öngören işlemi iptal etti. Bölgede değerlenmesine katkı sağlayacak projenin önüne Ankara Mimarlar Odası skandal bir şekilde geçmiş durumda.

KİŞİSEL VE İDEOLOJİK HAREKETLER

Yaptığı işlerle devamlı tartışma konusu olan Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Başkanı Tezcan Karakuş Candan, konuyla ilgili açıklamasında “Büyükşehir Belediyesi’ne geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz” diyerek amacınıda ortaya koydu. Sadece Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin projelerini durdurmak için mücadele veren Candan yaptığı konuşmayla olayın kişisel ve ideolojik olduğunu da ortaya koymuş oldu.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NE GEÇMİŞ OLSUN(!)

Mahkemenin kararını olumlu bir durummuş gibi anlatan Tezcan Karakuş Candan’ın açıklamasının tamamı: “Mavi Göl'ün bulunduğu Mamak bölgesinde önemli bir plan değişikliği yapıldı. Konut ve ticaret kararı ve MİA kararı alınarak, 442 hektarlık alanda plan kararı geçmiş durumda. Emsali 3 olan ve h max'ı serbest olan yapılaşmalarla birlikte 54 bin kişinin ikamet edeceği bir plan değişikliği yapıldı. Bu ilerlediğinde İmrahor Vadisi'ni tehdit edecek.  Yoğunluk kararlarına aykırı olarak, teknik altyapıda artırılmadığından alanda dengeler bozulacaktı. İmar planına aykırı hükümler plan notlarında mevcuttu, bölgesel park alanı park alanına çevriliyordu. Şimdi de Ankara 7. İdare Mahkemesi, dava konusu işlemi hukuka aykırılık nedeniyle iptal etti. Büyükşehir Belediyesi’ne geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.”

İŞE HİÇ GİTMEDEN MAAŞ

Daha öncede Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş'un, memur olarak görev yaptığı Çankaya Belediyesi'ndeki işine hiç gitmeden maaş aldığı ortaya çıkmıştı. Karakuş'un, 30 Mart yerel seçimlerinde göreve gelen CHP'li Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen'in babası Doğan Taşdelen'in başkanlığı döneminde mimar olarak işe alındı. Belediyeye uğramadan maaş aldığı iddia edilen Tezcan Karakuş Candan, Mimarlar Odası üyeliğine seçilmesiyle birlikte Çankaya Belediyesi'ndeki işlerini iyice aksatmaya başladığı öne sürülmüştü.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.