Okul Sütüne Devam

Okul Sütüne Devam

Yeni eğitim- öğretim yılında da minik öğrencilere Okul Sütü Programı kapsamında ikinci dönemden itibaren haftada 3 gün süt dağıtılacak. Ankara Vali Yardımcısı Süleyman Aksoy bu işten görevli ve sorumlu kılınacak.

OSMAN AKDOĞAN/ HABERVAKTİM-

2016-2017 Eğitim Öğretim yılı başladı. Ankara’da 1 milyon 153 bin, Türkiye’de ise 18 milyon öğrenci bugün ders başı yapacak. Okullarda geçmiş yıllardaki gibi bu yıl da okul sütü dağıtılacak. Ancak ihalelerin biraz zaman aldığından dolayı okullarda süt dağıtımına ikinci dönem başlanacak.

HAFTADA 3 GÜN SÜT VERİLECEK
Okul Sütü Programı kapsamında, 2016-17 Eğitim Öğretim yılının ikinci döneminde, bağımsız anaokulu, uygulama sınıfı, anasınıfı ve ilkokul öğrencilerine haftada 3 gün 200 mililitre içme sütü dağıtımı yapılacak.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, Okul Sütü Programı Uygulama Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak geçtiğimiz ay yürürlüğe girmişti. Buna göre, 2016-2017 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde, bağımsız anaokulu, uygulama sınıfı, anasınıfı ve ilkokul öğrencilerine her hafta pazartesi, çarşamba ve cuma günleri 200 mililitre ambalajlı, yağlı, sade UHT içme sütü verilecek.     

SÜTLER BELGELİ OLACAK

Bu kapsamdaki özel öğretim kurumları, programa eşdeğer süt veya süt ürünü tüketilmesini sağlamaları halinde, velinin görüşü esas alınarak kurum yönetiminin kararı doğrultusunda programın dışında tutulacak. Okul sütlerinin alımı, yurt içinden temin edilen çiğ sütlerden gerekli belgeye sahip ve ülke içinde UHT içme sütü üretimi yapan gıda işletmelerinden yapılacak.

Öğrenci velileri, öğretmenler, aile hekimleri veya sağlık kurumlarınca süte karşı duyarlılığı tespit edilen öğrenciler, okul yönetimleri tarafından program dışında tutulacak.     

SORUMLULUK VALİ YARDIMCISI AKSOY'DA

Program başlamadan önce ailelere, süt içimi sonrası oluşabilecek basit rahatsızlıklar ve bulguların anlatıldığı, bu bulguların büyük bir bölümünün geçici ve hafif olduğunun belirtildiği, sütün öneminin vurgulandığı eğitim programları Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığınca düzenlenecek. Program için gerekli eğitim ve tanıtım materyallerinin temini, yayımı ve dağıtımı Bakanlık koordinasyonunda, Ulusal Süt Konseyi tarafından yapılacak.  18.08.2016 tarihli ve 29805 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2016/38 no.lu Okul Sütü Programı Uygulama Tebliğinin Ankara'da uygulanmasından Ankara Vali Yardımcısı Süleyman Hurrem Aksoy görevli ve sorumlu kılınacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.