Örgütlenmede ENGELLER VAR

Örgütlenmede ENGELLER VAR

Öz İplik-İş Sendikası Genel Başkanı Murat İnanç basın mensuplarıyla kahvaltıda çalışma hayatındaki sorunları anlattı. İnanç, “İşçiler ve sendikalar yeterince korunmamakta, hakkını savunmasına çıkarılan engeller yeterince caydırılmamaktadır” dedi.

Öz İplik-İş Sendikası Genel Başkanı Murat İnanç, basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi. Genişletilmiş başkanlar kurulu öncesinde basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya gelen İnanç, gündeme ve çalışma hayatına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 16 Mart 2016 tarihinde Grand Ankara Hotel’de ( Rixos) gerçekleşen basın toplantısına Öz İplik-İş Sendikasının şube, bölge, il-ilçe başkanları ile çok sayıda basın mensubu katıldı. 

İnanç, “Örgütlenen, toplu pazarlık için işbirliğine gitmek isteyen işçilerin karşısına işverenler tarafından türlü engeller çıkarılmaktadır. Bu engeller de yasa dışı uygulamalara kadar gidebilmektedir. İşçiler ve sendikalar yeterince korunmamakta, hakkını savunmasına çıkarılan engeller yeterince caydırılmamaktadır.  Öncelikle, işçilerin örgütlenmesine yönelik gayri hukuki, ahlak dışı, her türlü işveren girişimini engelleyecek, bunlara yönelik sadece para değil, hapis cezasını içerecek düzenlemeler yapılmalıdır. Örgütlenmek anayasal haktır, bu hakkın engellenmesi de anayasal bir suç olarak cezalandırılmalıdır” dedi.

İTİRAZ EDİYORUZ
Anti demokrat süreçlere itiraz ettiklerini dile getiren Murat İnanç, “HAK-İŞ ve Öz İplik-İş Sendikası, kurulduğu günden bugüne kadar, hep demokrasinin yanında yer almıştır. 12 Eylül askeri darbesine,28 Şubat ‘Postmodern’ darbeye,27 Nisan e-muhtırasına,15 Temmuz darbe girişimine ve siyasi parti kapatmalarına karşı demokrasiden yana taraf olmuştur” şeklinde konuştu.

Siyasi istikrarın devamını istediklerini söyleyen İnanç, “Emekçiler olarak; siyasi istikrarsızlıklardan ve yol açtığı ekonomik darboğazlardan, yolsuzluklardan ve vesayet yönetimlerinden çok çektik. Çok büyük kayıplar yaşadık.            Bu nedenle Öz İplik-İş Sendikası olarak; yönetim krizlerinin olmadığı, kaynaklarımızın israf edilmediği, siyasi istikrarın egemen olduğu bir yönetim sisteminden yanayız” şeklinde belirtti.
 
SORUNLARLA İLERLEMEK SINIRLI

Çalışma hayatındaki soruların çözülmeden ilerlemenin mümkün olmadığının altını çizen Muran İnanç, “Ülkemiz; bir yanda küresel krizin etkileri, bir yanda dış gelişmeler, terör derken çok yönlü sorunlarla boğuşuyor. Çalışma hayatına yönelik olarak kapsamlı düzenlemeler yapıldı. Ancak temel sorunlarımızda ilerlememiz sınırlı. Örgütlenmedeki sorunlar sürüyor. Kıdem tazminatı sorunu çözülemedi. Kayıt dışılık hala yüksek” dedi.
 
ZORUNLU BES’E KARŞIYIZ

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi’ne karşı olduklarını ifade eden Murat İnanç, “Öz İplik-İş Sendikası olarak, zorunlu ya da otomatik ne isim verilirse verilsin, zorunlu bireysel emeklilik uygulamasına karşıyız. Bu konuyu ilk gündeme taşıyan sendikalardan biriyiz. Kademeli bir geçiş yapıldı ancak uygulama hala devam ediyor” olarak anlattı.
 
BES’in doğru bir uygulama olmadığını söyleyen İnanç, “Düşük gelirlileri böyle bir uygulamaya tabi tutmak doğru değildir. Üstelik, uygulama geçici olsa da, bireylere zamanlı olarak çıkma hakkı verilse de hala şu sorunun yanıtı yoktur: Çıkmak isteyenlerden işlem ücreti vb. kesilecek mi? Yani gönüllü olarak ayrılan kişiler, ödedikleri primi tam olarak alabilecek mi? Zorunlu Bireysel emeklilik kesintisi nedeniyle asgari ücretliler 40 tl eksik ücret alacaktır. Bu uygulama doğru değildir” şeklinde belirtti.

 ÖZ-İPEK İŞ ÜYESİ ARTTI
Ülke genelinde sendikaların üye kaybederken Öz-İş Sendikasının genişlediğini belirten İnanç, “Bir İşçi Hareketi sloganıyla kendini anlatıyor. Biz bir işçi sendikasıyız. Üyelerimizin ve emek kesiminin çıkarlarını savunuyoruz. Bu kapsamda 2016 yılını başarıyla tamamladık. İşkolumuzda işçi sayısı 23 bin kişi, sendikalı işçi sayısı 5 bin azalırken, ÖZ İPLİK-İŞ üye sayısını 2016 yılında bin kişi arttırdı. Başta Colins olmak üzere yeni işyerlerinde örgütlendik.
 

Sendikamız 2016’da 5  bin  işçiyi kapsayan, 14 toplu sözleşmeyi başarıyla imzaladı. Başarılı sendikal faaliyetlerde bulunduk. Bunlar arasında yer alan ve “Sendikalarda Kadın Liderler Yetiştirilmesi” projemiz başarıyla sürüyor” ifadelerini kullandı.


HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.