Prompt mühendisliği nedir? Yazılımcılar işsiz mi kalacak?

Prompt mühendisliği nedir? Yazılımcılar işsiz mi kalacak?

Prompt mühendisliği nedir? Sorusu gündemi salladı. Yapay zeka alanındaki son gelişmeler, Prompt mühendisliği (sufle mühendisliği) adında yeni bir meslek keşfedildi. Yıllık 300.000$'ın üzerinde maaş alan promt mühendisleri ne iş yapar?

Günümüzde gelişen ve sürekli değişen teknolojiyle birlikte 2023, yapay zeka savaşlarının yılı olacak desek abartmış olmayız. OpenAI'nın ChatGPT'yi kullanıma sunmasıyla başlayan yarış, her geçen gün daha da artıyor. Microsoft'un Bing'e ChatGPT ve DALL-E'yi entegre etmesi, Google'ın yapay zeka tabanlı sohbet robotu Bard'ı duyurması ve son olarak kod yazabilen Github Copilot X'in kervana katılmasıyla birlikte yapay zekanın süksesi giderek zirveye ulaştı.

Teknoloji yarışlarında ben de varım diyen teknoloji devleri ise kaynaklarını yapay zeka sistemleri için seferber ederken, prompt mühendisliği de bu gelişmelerden nasibini aldı. Son dönemde yıldızı parlayan mesleklerden biri olan ve yazılımcıları işsiz bırakacağı dahi konuşulan prompt mühendisliği nedir?

YAPAY ZEKANIN ZİRVESİ: PROMPT

Prompt mühendisi nedir

Son teknolojiyle donatılmış Prompt mühendisliği, yapay zeka araçlarından istenen bir çıktı için modele en iyi nasıl talimat verileceğini yinelemeli olarak bulma disiplin sistemidir. Şimdilik tam Türkçe karşılığı bulunmayan Prompt mühendisliği için dilimizde sufle mühendisliği, girdi mühendisliği ve istem mühendisliği gibi terimler ile tanınıyor.

Prompt mühendisleri, istenen görevleri yapay zeka modelinin en iyi anlayacağı şekilde gerekli bilgi ve bağlamı sağlayarak istemde (prompt) çalışır. İstenilen komutlar belirli bir konuda kaynak sağlamak, modelin çıktısını yönlendirmek için belirli bir dil kullanmak (konuşma ve programlama dili) ya da sonucu şekillendirmek için kısıtlamalar şeklinde yer alabilir. Ama iş sadece komut vermekle de bitmiyor. Asıl iş Prompt mühendisinin ilgili modelin yetenekleri, sınırlamaları, çıktıların doğruluğu hakkında bilgi sahibi olması ve programlama becerisine de sahip olması şartı var.

PROMPT MÜHENDİSİ GÖREVLERİ

Görevin anlaşılması
Prompt mühendisleri, istenen çıktıyı doğru bir şekile anlamalı buna uygun bilgi istemleri tasarlayabilmelidir.

Model bilgisi
Prompt mühendisleri, çalıştıkları yapay zeka modelinin yetenekleri ve sınırılamaları hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

Test etme ve yaratıcılık
Prompt mühendisleri, modelin çıktısını test edip değerlendirebilmeli. Edindiği bu deneyimler sonucunda istemleri ve modelin performansını iyileştirmeye yönelik çalışmalar yapmalı.

Sürekli güncel kalma
Prompt mühendisleri, üzerinde çalıştığı yapay zeka modelindeki gelişmeleri takip etmeli ve yenilikleri istemlerinde kullanmalı.

Veriler hakkında bilgi sahibi olma
Prompt mühendisleri, yapay zeka modelinin eğitim verilerindeki olası yanlılıkların farkında olmalı ve bunları en aza indirgeyen istemler tasarlamalıdır.

İşbirliği
Prompt mühendisleri; veri bilimcileri, mühendisler ve ürün yöneticileri gibi ekibin diğer üyeleriyle işbirliği içinde çalışabilmelidir.

Teknik beceriler
Prompt mühendisleri, programlama ve metin yazma becerilerinin yanı sıra makine öğrenimi, doğal dil işleme ve ilgili teknolojiler hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

Prompt mühendisi maaş

PROMPT MAAŞLARI?

Bazı kesimlere göre prompt mühendisleri, önümüzdeki birkaç yıl içerisinde birçok yazılım geliştiricisini işsiz bırakacak. Öyle ki günümüzde dahi LinkedIn'da birçok prompt mühendisliği iş ilanı ile karşılaşabilirsiniz.
Birbirinden farklı sektörlerden birçok şirket, "ChatGPT uzmanı" veya "Prompt mühendisi" alımları yapmaya başladı bile. Dikkat çeken bu pozisyonlar için teklif eden ücretler ise yıllık olarak 335 bin dolar civarlarında.

Sedat Osman Koç / www.gazeteilksayfa.com

Öne Çıkanlar
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.