Şehit Yakınlarına ve Gazilere 3.203 TL Aylık

Şehit Yakınlarına ve Gazilere 3.203 TL Aylık

SGK yetkilileri medyada yer alan darbe girişimi sırasında şehit olanların yakınlarına ve gazi olanlara 1 bin 704 TL aylık bağlanacak haberinin gerçeği yansıtmadığını belirtti. Şehit yakınlarına ve gazilere en düşük 3 bin 203 TL aylık bağlanacak.

 

UĞUR ÖĞÜT / HABERVAKTİM

 

Fethullahçı Terör Örgütü üyelerinin kalkıştığı darbe girişimi sırasında şehit ve gazi olan kahramanların yakınlarına yapılacak yardımlar hakkında bir bilgi kirliliği mevcut. SGK yetkilileri Habervaktim’e şehitlerin yakınları ile gazilere yapılacak yardımları açıkladı. Şehit yakınlarına ve gazilere aylık 1 bin 704 TL değil, en düşük 3 bin 203 TL aylık bağlanacak.

EN DÜŞÜK AYLIK TUTARI 3.203 TL

Bu kapsamda, 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe teşebbüsü ile bu eylemin devamı niteliğindeki eylemler sebebiyle malul (gazi) olan veya şehit olan sivillerin, kendileri veya hak sahiplerinin aşağıda belirtilen haklardan yararlanabilmeleri için öncelikle valiliklere bu haklardan yararlanma başvurusunda bulunmaları gerekmekte. Hayatını kaybeden veya malul hale gelen sivil vatandaşların, kendilerine veya hak sahiplerine Sosyal Güvenlik Kurumunca aylık bağlanacak. Bağlanacak aylık işlemlerinde, ilgililerin mevcut öğrenim durumları esas alınacak, ancak terör eylemlerine maruz kalan erbaş ve erler gibi yüksek derece ve kademe üzerinden hesaplaması yapılacak. Bu çerçevede, bağlanacak en düşük aylık tutarı 3.203 TL olacak. Hayatını kaybeden veya aylık almakta iken vefat edenlerin hak sahiplerine, şehit veya gazimize ödenecek vazife malullüğü aylığı, herhangi bir kesinti olmaksızın tam olarak ödenecek.

BAKIMA MUHTAÇ MALULLERE 150 BİN 613 TL TAZMİNAT

Vefat edenlerin kanuni mirasçılarına 88 bin 596 TL, bakıma muhtaç malullere 177 bin 192 TL, diğer malullere ise, malullük derecelerine göre 66 bin 447 TL ila 22 bin 149 TL arasında, yaralananlara da 17 bin 719 TL’yi geçmemek üzere yaralanma derecelerine göre, tespit edilen tutarda nakdi tazminat ödenecek. Kamu personeli (memur) olanlardan Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4’üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında bulunanlardan; hayatını kaybedenler ile bakıma muhtaç malullere en yüksek Devlet memuru aylığı, diğer malullere ise kendi görev aylıkları esas alınarak 30 yıl hizmet yapmış gibi Sosyal Güvenlik Kurumunca emekli ikramiyeleri ödenecek. Diğer sivillerden hayatını kaybedenler ile bakıma muhtaç malullere 150 bin 613 TL, diğer malullere ise 101 bin 885 TL tutarında ek tazminat, nakdi tazminat ödemesini yapan kurumlarca ödenecek.

İKİ KİŞİ KAMUDA İSTİHDAM EDİLECEK

Hayatını kaybedenlerin eş veya çocuklarından birisi ile ana, baba veya kardeşlerinden birisi olmak üzere toplam iki kişi kamuda istihdam edilecek.

Malullerin ise kendileri veya eş ve çocuklarından birisi, eşi veya çocuğu yoksa kendisi veya kardeşlerinden birisi olmak üzere toplam bir kişi kamuda istihdam edilecek. 

SAĞLIK HİZMETLERİNİ SGK KARŞILAYACAK

Bu kapsamda aylık bağlananların ilaç, ortez/protez ve diğer iyileştirici araç ve gereçleri ile yardımcı üreme yöntemi ve tedavilerinde katılım payı ve ilave ücret alınmayacak. Aylık bağlanan malullerin sağlık kurulu raporuyla ihtiyaç duydukları her türlü ortez/protez ve diğer iyileştirici araç ve gereçleri herhangi bir kısıtlama getirilmeksizin Sosyal Güvenlik Kurumunca karşılanacak. Yaralananların tedavileri sonuçlanıncaya veya maluliyetleri kesinleşinceye kadar sağlanacak sağlık hizmetlerinden katılım payı alınmayacak. Ayrıca, tedavileri sonuçlanıncaya veya maluliyetleri kesinleşinceye kadar geçen süre içerisinde verilen sağlık hizmetleri ve diğer haklardan aylık bağlanmış olanlar gibi yararlandırılacak.

94 BİN TL TUTARINDA FAİZSİZ KONUT KREDİSİ

Başkasının yardım ve desteği olmadan yaşamak için gereken hareketleri yapamayacak derecede malul olan gazilerimize asgari ücretin net tutarının iki katı tutarında (bugün itibariyle 2 bin 354,92) aylık bakım ücreti ödenecek.  2016 yılı itibariyle 94 Bin TL tutarında faizsiz konut kredisinden yararlanabilecekler. Şehit ve gazilerimizin çocuklarına ilköğrenimde bin 398 TL, lisede 2 bin 098 TL, yükseköğrenimde ise 2 bin 797 TL tutarında yılda bir defa eğitim öğretim yardımı ödenecektir. Ayrıca, maluliyet derecelerine göre 2017 yılında ek ödeme yapılacak. Şehit ve gazilerimizin kendileri ile hak sahipleri; yurtiçinde Devlet Demiryollarında, Denizyolları Şehir Hatlarında ve belediye toplu taşıma araçları ile belediye tarafından kurulan şirketler veya özel firmalar aracılığıyla yaptırılan toplu taşıma işinde kullanılan araçlarda ücretsiz seyahat hakkından yararlanabilecek. Şehit ve gazilerimizin kendileri ile hak sahipleri,  tahakkuk ettirilecek su ücreti % 50’den az indirim içermemek üzere belediye meclisleri tarafından belirlenecek tarife üzerinden ve indirim oranı % 40’ı geçmemek üzere belirlenen elektrik tarifeleri üzerinden indirimli su ve elektrik kullanım hakkına sahiptirler.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.