Şiddetsiz Toplum Derneği Başkanı Sümer: Şiddet söylemi kaldırılmalı

Şiddetsiz Toplum Derneği Başkanı Sümer: Şiddet söylemi kaldırılmalı

Şiddetsiz Toplum Derneği Başkanı Rıza Sümer son günlerde artan şiddet olaylarını değerlendirerek uyarılarda bulundu. Sümer, “Kitaplardan, TV dizi filmlerinden ve sinema yayınlarından nefret söylemlerini çıkarmamız gerekiyor” dedi.

Son günlerde hayatımızın neredeyse her alanında karşılaştığımız şiddet olaylarında maalesef ki artmalar görünüyor. Gazetemize yaptığı yazılı açıklamalar ile şiddet olaylarını değerlendiren Şiddetsiz Toplum Derneği Başkanı Rıza Sümer, “Kitaplardan, TV dizi filmlerinden ve sinema yayınlarından nefret söylemlerini çıkarmamız gerekiyor” önerisinde bulundu. Özellikle genç neslin şiddetten uzak durması gerektiğin vurgulayan Sümer, Toplumda görünen şiddetin yanında bir de görünmeyen şiddet çeşitleri bulunmaktadır. İntihar olayları artmaktadır. Toplumsal cinsiyet eşitliği sağlanmalıdır” dedi.

foto-001.jpg

“ŞİDDET ÖZENDİRİLMEMELİ”

Şiddetsiz Toplum Derneği Başkanı Rıza Sümer, “Ders kitapları ve diğer yayınlardan nefret söylemleri çıkarılmalıdır. Şiddetin engellenmesi için örgün ve yaygın eğitim programları ve kamu spotlarından yararlanılmalı, yazılı, sesli, görsel ve sosyal medyadan destek alınmalıdır. Toplumda görünen şiddetin yanında bir de görünmeyen şiddet çeşitleri bulunmaktadır. İntihar olayları artmaktadır. Toplumsal cinsiyet eşitliği sağlanmalıdır. Bazı yörelerde, kız çocukları önemsenmemekte, ihmalden dolayı ölmektedir” uyarısında bulundu.

foto1.jpg

CAYDIRICI CEZALAR OLMALI

Sümer son olarak, “Kutuplaştırılarak, ötekileştirilerek insana yönelik şiddet yoğunlaştırılmakta, özendirilmektedir. İnsanlar gergin durumdadır ve şiddete yönelim artmaktadır. Ekolojik şiddet ve hayvana yönelik şiddette de tırmanış vardır. Cezalar caydırıcı değildir. Her şiddet eyleminin hukukta mutlaka bir karşılığı, bir cezası bulunmalıdır. Hapis cezaları, şiddet yapanı iyileştirmemekte, topluma kazandırmada etkili olmamaktadır” ifadelerini kullandı.

Kaynak:Faruk Gökyurt

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.