STM’den Siber Tehdit Durum Raporu: Online alışverişlerde 3D sistemi kullanılmalı

STM’den Siber Tehdit Durum Raporu: Online alışverişlerde 3D sistemi kullanılmalı

Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş (STM), Siber Tehdit Durum Raporu'nda, siber dolandırıcılık suçlarının arttığına dikkati çekti. Raporda "Online alışverişlerde 3D secure sistemi ve sanal kart kullanılmalı" uyarılarına yer verildi.

STM'den yapılan açıklamaya göre, Türkiye'de siber güvenlik alanında önemli projelere ve yerli ürünlere imza atan STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ'nin Teknolojik Düşünce Merkezi "ThinkTech", Temmuz-Eylül 2023 dönemini kapsayan yeni "Siber Tehdit Durum Raporu"nu açıkladı.

foto1.jpg

SİBER SALDIRILARDA LİDER RUSYA

Temmuz, ağustos ve eylül ayları boyunca STM'nin Honeypot'larında (Bal küpü-tuzak sunucu) toplam 2 milyon 297 bin saldırı kaydedildi. Saldırılara en çok kaynaklık eden ülke, 268 bin ile Rusya olurken, 248 bin siber saldırı kaynağı ile Estonya kendisine ikinci sırada yer buldu. Bu ülkeleri Brezilya, Fransa, Çin, Hindistan, Türkiye, ABD, Vietnam ve Hollanda izledi.

foto3.jpg

RAPODA 9 AYRI KONU VAR

STM'nin siber güvenlik uzmanları tarafından hazırlanan raporda, 9 ayrı konu başlığı bulunuyor. Raporda, bilişim sistemleri üzerinden gerçekleştirilen hırsızlık ve dolandırıcılık suçları, klavye vuruşları üzerinden yapılan siber saldırılar ve en çok siber saldırı yapan ülkeler gibi güncel ve ilginç konu başlıkları yer alıyor.

foto4.jpg

İNTERNET DOLANDIRICILIĞINA KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER

Bilişim suçlarına karşı kurum ve kuruluşların alacağı önlemlere de değinildi. Ek raporda, bireylerin alacağı önlemler ise şu şekilde sıralandı: "İnternette parola, kredi kartı, banka kartı gibi bilgilerin girildiği web sitelerinin geçerli SSL sertifikalarının olmasına dikkat edilmelidir. Bilgisayarların ortak kullanıldığı internet kafe vb. ortamlarda kredi/banka kartı bilgileri girilmemeli, mecburi durumlarda sanal klavye kullanılmalıdır. Aynı parola birden fazla hesap için kullanılmamalı, seçilen parolaların kolay tahmin edilebilir olmamasına özen gösterilmelidir."

foto2.jpg

Mikail Karaman / gazeteilksayfa.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.