TEKNOMER’de Ahi Evran damga vurdu

TEKNOMER’de Ahi Evran damga vurdu

Keçiören Belediyesi’ne bağlı TEKNOMER tarafından düzenlenen “Çizgi İzleyen Robot Yarışması”na Yenimahalle Ahi Evran Meslek Lisesi damgasını vurdu. Yarışmada 1 ve 2.’liği bu liseden takımlar elde etti.

Keçiören Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren teknoloji merkezi TEKNOMER tarafından düzenlenen “Çizgi İzleyen Robot Yarışması”na Yenimahalle Ahi Evran Meslek Lisesi damgasını vurdu. Yarışmada 1 ve 2.’liği bu liseden takımlar elde etti.

Keçiören Belediyesi TEKNOMER tarafından düzenlenen 100 bin TL ödül havuzuna sahip “Çizgi İzleyen Robot Yarışması” Taha Akgül Spor Salonu’nda gerçekleştirildi. Kamu-özel ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite düzeyindeki öğrenciler büyük ödül için yarıştılar. Temel seviyede 119 ilkokul ve ortaokul öğrencisi, ileri seviyede ise 69 lise ve üniversite öğrencisi olmak üzere toplam 188 takımın katıldığı yarışta, 130 danışman öğretmen ve 567 öğrenci yer aldı.

robot-10.jpg

BİRİNCİYE 4 TAM ALTIN VERİLDİ

İleri seviyede yarışan Yenimahalle Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi takımlarından AHİRON-BOT-2 takımı birinci, aynı okuldan AHİRON-BOT-1 takımı ikinci, Keçiören Hatice Hikmet Oğultürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi takımlarından ROBORİON ise üçüncü oldu.

Temel seviyede mücadele eden Mamak Turhan Polat Ortaokulu takımlarından KAFKAS birinci, Özel Kariyer İlkokulu takımlarından MUCİT KAFA ikinci, Özel Kariyer Ortaokulu takımlarından SÜLEYMAN üçüncü oldu.

Temel düzeyde birinciye bir tam altın, ikinciye bir yarım altın, üçüncüye bir çeyrek altın ile bu takımların eğitim gördükleri okula bir tablet hediye edildi. İleri düzeyde ise ilk üçe giren takımlardan birinciye 4 tam altın, ikinciye 4 yarım altın, üçüncüye 4 çeyrek altın ile eğitim gördükleri okula bir tablet hediye edildi.

robot1.jpg

YARIŞMANIN SEBEBİ HIZLA DEĞİŞEN DÜNYADIR

Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok gençlerin gelecek için önemine dikkat çekerek, “İkbalimiz ve istikbalimiz sevgili çocuklarımızı ve gençlerimizi çok seviyoruz. Aylar önce başlayan robot yarışmamızın bugün finaline geldik. Yarışmaya katılan bütün okullarımıza, öğrencilerimize ve öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Sevgili gençler! Milletlerin ve devletlerin geleceği çocukları ve gençleridir. Bu yarışmamızın sebebi ise hızla değişen dünyadır. Bilim ve teknolojiye sahip olmayan toplumların kalkınması, büyük ve güçlü devlet olması maalesef mümkün değildir. 8 milyarlık dünyaya baktığımızda değişen ve gelişen yaşamın bütün alanlarında bilim ve teknolojiyi görüyoruz. Aynı zamanda devletlerin ve milletlerin varlığında ve devamlılığında teknolojinin büyük olduğunu görüyoruz” şeklinde konuştu.

yarisma-2.jpg

TEKNOLOJİDE CİDDİ MESAFELER ALDIK

Türkiye’nin son yıllarda gerçekleştirdiği teknoloji hamleleriyle birlikte dışa bağımlılığının azaldığına dikkat çeken Altınok konuşmasına şu şekilde devam etti: “Bugün güçlü olan devletler dediğimiz zaman, ekonomik olarak güçlü olarak gördüğümüz ülkeleri sayıyoruz. Bu devletlerin de en önemli özellikleri bilim ve teknolojiye sahip olmalarıdır. Bizler kimi noktalarda bir pazar konumundayız ancak Türkiye bu anlamda kabuğunu hızlı kıran ülkeler arasında yer alıyor. Daha düne kadar müşteri olan, bağımlı olan, dışarıya muhtaç olan bir Türkiye vardı. Mesela İsrail’den aldığımız heronları bize vermediler. Tamir ettirmek istediğimizde İsrail’e, tamir etmediler. Tanklarımızı İsrail’e götürüyorduk. Tanklarımız gitti İsrail’de kaldı. Tamir parasını ödediğimiz tanklarımızı bize vermediler. F35 Savaş uçağımızın parasını peşin verdiğimiz halde bize çeşitli dayatmalarda bulundular bize bunu vermediler. Gelecekte Türkiye Cumhuriyetini zaafa uğratmak için ‘milli menfaatlerinizi savunmayın, değerlerinize sahip çıkmayın’ diyerek bunları yaptılar. Ama şimdi ne oldu? Şu anda dünyada ilk insansız savaş uçağını ürettik. Ben buradan Bayraktar Ailesine teşekkür ediyorum. Baykar, Türkiye için önemli bir kazanımdır. Türkiye'nin gücüne güç katacak bir kazanım olup başkalarına korku verecek bir üretimdir. Kaan savaş uçağımız, İHA ve SİHA’larımız, Kızıl Elma’larımız teknolojik anlamda ciddi bir mesafe aldı.”

yarisma-8.jpg

GENÇLER! 21’İNCİ ASRI TÜRKLERİN MEDENİYET ASRI YAPACAKSINIZ

Gençlerin bilim ve teknoloji alanında yetiştirilmesi için Keçiören Belediyesi olarak tam destek verdiklerini belirten Turgut Altınok, “Bizim amacımız da yeni bilim insanlarımızı yetiştirmektir. Gençlerimize destek vermek suretiyle her alanda onları yetiştirmeliyiz. Keçiören Belediyesi Teknoloji Merkezi Ankara'nın ilk, Türkiye'nin de sayılı merkezidir. Teknoloji Merkezlerimizin sayısını artırarak çocuklarımıza ve gençlerimize istedikleri imkânları vermemiz gerekiyor. Bir yandan da Keçiören'deki bütün okulların laboratuvarlarını ekipmanlarla dolduruyoruz. Bizden ne istenirse biz daha fazlasını ve kalitelisini alıyoruz. Okullarımıza, ‘Kütüphane ve laboratuvar için ne istiyorsanız isteyin daha iyisini daha kalitesini daha fazlasını alalım’ diyoruz. Geleceğin İbn-i Sina’larını, Uluğ Bey’lerini, Ali Kuşçu’larını yetiştirmek istiyoruz. Bizler dünyaya medeniyeti getirmiş yüce bir milletin evladıyız. Şimdi büyüyen güçlü bir Türkiye var. Gençlerimiz de inşallah ellerindeki imkânlarla ‘Güçlü Türkiye’ için katkı sunmaya devam edecekler. Gençler! 21’inci asrı Türklerin medeniyet asrı yapacaksınız. Sizlere inanıyor, sizlere güveniyoruz. Robot yarışmamızda emeği geçen tüm öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz. Sizleri seviyoruz, sizler her şeyimizsiniz, sizler geleceğimizsiniz.” diye konuştu.

YARIŞMA SÜRECİ ZORLU GEÇTİ

Keçiören Belediyesi’nin düzenlediği TEKNOMER “Çizgi İzleyen Robot Yarışması” bilimsel alanda farkındalık oluşturma amacıyla düzenlenirken bu süreçte, online robotik kodlama dersleri ile hafta sonları soru-cevap zoom toplantıları, yüz yüze ve online toplantılar yapıldı.

Eğitimlerin sonunda başarı gösteren okullara 50 adet robot kit hediye edildi. Yarışmaya katılan ancak deneme pisti olmayan okullar için pist hazırlandı. “Robotik Kodlama Ailelerle buluşuyor’ etkinliği düzenlendi. Temel ve ileri seviye olarak uzun dönemli robotik kodlama kursları ile öğrencilerin robotik kodlamaya olan ilgisi artırıldı. Bu çalışmalar ise Kanuni Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve öğretmenleriyle ile iş birliği içinde gerçekleştirildi. Organizasyonun eğitim süreci ile birlikte tüm teknik ve teknolojik altyapısı Kanuni Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından uygulandı.

Gamze Mine Gümüş/ www.gazeteilksayfa.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.