Teşvik Modelinde Çalışanlarda Düşünülmeli

Teşvik Modelinde Çalışanlarda Düşünülmeli

Maliye Bakanlığına çağrıda bulunan ÖZ İPLİK-İŞ Sendikası Genel Başkanı Murat İnanç, vergi mükellefiyetle sadece is sahiplerinin ödüllendirilmemesi gerektiğini belirterek çalışanlarında ödüllendirilmesini savundu.

 

 

SÜLEYMAN TOKER/HABERVAKTİM

 

ÖZ İPLİK-İŞ Sendikası Genel Başkanı Murat İNANÇ, Maliye Bakanı Naci AĞBAL tarafından dile getirilen vergisini süresinde ödeyen, vergi denetimlerinde herhangi bir sorun çıkmayan mükellefler için bir düzenleme ve ödüllendirme yapılması düşüncesine ilişkin olarak “Bu konu tek taraflı yani sadece işveren kanadıyla değerlendirilmemesi gerekir. Ücret geliri elde edenler, vergi açısından giderlerini indiremeyen ve bu nedenle en yüksek vergi veren kesim durumunda. Asgari ücretteki vergi oranı düşürülsün. Düzenli vergi ödeyenler olarak biz de ödüllendirilmek istiyoruz. Biz de kira giderimizi, çocuklarımızın eğitim masraflarını gider yazmak istiyoruz ve bu bizim hakkımız” dedi.

SADECE İŞVEREN DEĞİL İŞÇİ’DE DÜŞÜNÜLMELİ

Öz İplik-İş Sendikası olarak, dile getirilen teşvik modelinin tek taraflı yani sadece işveren kanadıyla değerlendirilmemesi kanaatinde olduklarını aktaran İnanç, “İşveren kanadının olduğu kadar, işçi tarafının da görüşleri alınmalı ve mağduriyetleri düşünülmelidir. Ücretliler, elde ettikleri gelire göre en fazla vergi veren kesimlerin başında geliyor. Ücret geliri elde edenler, vergi açısından giderlerini indiremeyen ve bu nedenle en yüksek vergi veren kesim durumunda. Üstelik Türkiye’de asgari ücretlilerin vergi yükü, dünyanın zengin ülkelerin bile üstünde” diye konuştu.

ÜCRETLİLERDE MASRAFLARINI GİDER YAZABİLMELİDİR

Türkiye’de vergiler karşısında giderlerini düşerek, net gelir üzerinden vergi imkânına sahip olmayan tek kesimin ücretliler olduğuna vurgu yapan İnanç, “Gerek Gelir ve Kurumlar Vergisi, gerekse dolaylı vergilere yönelik olarak, beyannameyle vergi ödeyen her gerçek ve tüzel kişi, yaptığı harcamaları gider yazabilmektedir. KDV’sini ekonomik faaliyet içinde satış yaptığı zaman tahsil edip ödemektedir. Ücretliler de, vergi teorisinin temelinde olduğu gibi, vergiyi doğuran geliri elde ederken harcadıkları tutarı, yaptıkları masrafı düşebilmeli, gider yazabilmeli. Biz de kira giderimizi, çocuklarımızın eğitim masraflarını gider yazmak istiyoruz ve bu bizim hakkımız” şeklinde konuştu.

BEYAZ BAYRAK PROJESİNDE GÜNDEME GETİRMİŞTİK

‘Beyaz Bayrak’ projesiyle bu modelin bir benzerinin hatta kapsamı oldukça geniş bir uygulama olan kayıt dışılıkla mücadele kapsamında kamuoyu gündemine getirdiklerini söyleyen İnanç, “Teşvik, özendirme, mükâfatlandırma yöntemlerinin kullanılmasıyla kayıt dışılıkla mücadeleye destek olunabileceğini daha önceden vurgulamıştık. Çalışmamızın içinde birçok maddeyle beraber ‘vergisini düzenli ödeyen’ işletmelere pozitif ayrımcılık yapılması görüşü de yer almaktaydı. 2013 yılında kamuoyu gündemine taşıdığımız “Beyaz Bayrak” projemizde yer alan taleplerimizin vuku buluyor olmasından dolayı elbette mutluyuz” ifadelerini kullandı.

 

.

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.