Ticaret Bakanlığı yeni tedbirlerini duyurdu: İthalatta denetimlerin kapsamı genişletildi!

Ticaret Bakanlığı yeni tedbirlerini duyurdu: İthalatta denetimlerin kapsamı genişletildi!

Ticaret Bakanlığı 2024 yılı için birçok sektöre yönelik yeni tedbirlerini duyurdu. Resmi gazetede yayınlanan Ürün Güvenliği ve Denetimi Tebliğleri ile oyuncaklardan kırtasiye ürünlerine birçok ürünün ithalatında denetimlerin kapsamı genişletildi.

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan duyuruda oyuncaklar, makinalar, gıda, ilaç, atıklar, kimyasallar, tekstil, kırtasiye ürünleri, ayakkabılar, tıbbi cihazlar, yapı malzemeleri dahil birçok ürün grubunun teknik düzenlemesine uygun ve güvenli bir şekilde piyasaya sürülmesi için ithalat aşamasında yapılan denetimlerin düzenlendiği açıklandı.

asdaa1.jpg

4 SEKTÖRDEKİ YENİ ÜRÜNLER DENETİME ALINDI

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, sektörlerde ürünlerin denetimine yönelik yapılan ithalat düzenlemeleri şu şekilde aktarıldı:

“Tekstil, konfeksiyon, ayakkabı ve kırtasiye ürün gruplarında yeni ürünler ithalatta denetim kapsamına alındı. Anne ve bebek ürünlerinin sıkı denetimi için "Anne ve Bebek Ürünlerinin İthalat Denetimi Tebliği" yayımlandı. Ağır iş makinelerinin güvensiz veya teknik düzenlemesine aykırı şekilde ülkemiz piyasasına arzının önlenmesi için "Karayolu Dışında Kullanılan Hareketli Makinelerin İthalat Denetimi Tebliği" yayımlandı.”

asadasda.jpg

YENİ KİMYASALLAR TESPİT EDİLDİ

Ayrıca yapılan açıklamada kayıt dışı kullanılarak halk sağlığını tehdit edebileceği tespit edilen 23 yeni kimyasalın ithalatının kontrol altına alındığı belirtilerek, “Uluslararası sözleşmelerden kaynaklı taahhütlerimiz çerçevesinde florlu sera gazlarının kullanımının kademeli olarak azaltılması amacıyla, ithalatta yapılacak denetimler ve kota tahsisine ilişkin hükümler yeniden düzenlendi. Ek olarak, beşeri tıbbi ürünlere yönelik olarak, radyoaktif kimyasal elementler ve izotoplara ilişkin denetimin kapsamı genişletildi. Gıda ürünlerinin ithalat denetimi kapsamında Kontrol Belgesi ve Uygunluk Yazısı aranan ürünlere ve muafiyetlerden yararlanarak denetime tabi olmadan ithal edilen ürünlere ilişkin düzenlemeler yapıldı. Tütün, tütün mamulleri, alkol ve alkollü içkilerin ithalat denetimi kapsamında Tebliğ eklerinde düzenleme yapıldı. Bazı tarım ürünlerinin ihracatında ve ithalatında yapılacak Ticari Kalite Denetimi için esas alınacak standartlar yıl içerisinde yapılan tadiller dikkate alınarak güncellendi” denildi.

 Muhabir
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.