Türkiye Emekliler Derneği her şeyin farkında: “Emekli gelirden payını almalı”

Türkiye Emekliler Derneği her şeyin farkında: “Emekli gelirden payını almalı”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kütahya’daki açıklamalarını değerlendiren, Türkiye Emekliler Derneği taleplerini yineledi. Yapılan açıklamada “Farkındayız. Ülke geliri büyüdü. Emekli bundan payını almalı” denildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan emeklilerin taleplerine ilişkin ‘Tahrik ediliyorlar. Tek çivi çakmasak, tüm yatırım bütçesini buraya aktarsak bile bu gideri karşılamaya yetmiyor’ açıklamasında bulundu. Konuyu değerlendiren Türkiye Emekliler Derneği adına gazetemize konuşan Av. Cafer Tufan Yazıcıoğlu “Farkındayız. Ülke geliri büyüdü. Emekli bundan payını almalı” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kütahya Mitingi’ndeki açıklamalarında emeklilerin 7-10 bin TL seyyanen zam taleplerine ilişkin tahrik edildiğini belirterek, “Emekli maaşlarına 7 bin lira eklemek demek bütçeden yaklaşık 1,4 trilyon liralık 10 bin lira eklemek demek, 1,9 trilyon liralık bir kaynağı buraya aktarmak demektir. Yani 2024 yılı boyunca ülkemizde tek çivi çakmasak, tüm yatırım bütçesini buraya aktarsak bile bu gideri karşılamaya yetmiyor” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarını değerlendiren Türkiye Emekliler Derneği Hukuk Müşaviri Av. Cafer Tufan Yazıcıoğlu, emekliler olarak yapılan tahrikin farkında olduklarını dile getirerek, “2024 emekli yılı ilan edildi. Bakın emekli yeni bir şey istemiyor. Biz bir kere sosyal adalet istiyoruz, gelir adaleti istiyoruz. Ülke geliri büyüdü. Emekli bir an önce bundan payını almalı” açıklamalarında bulundu.

cafertufan.jpg

EMEKLİLER KAYIPLARINI İSTİYOR

Türkiye Emekliler Derneği Hukuk Müşaviri Av. Cafer Tufan Yazıcıoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarına ilişkin “2024 emekli yılı ilan edildi. Bakın emekli yeni bir şey istemiyor. Emeklinin kayıpları var. Birincisi 2008’deki yasadan gelen aylık bağlama ve güncelleme nedeniyle emeklinin kayıpları var. Bu yasanın yanında emeklinin alım gücünden kaynaklı kayıpları var. Bir diğer taraftan emeklinin ülke büyümesinden pay alamamasından gelen kayıpları var. Dolayısıyla biz bir kere sosyal adalet istiyoruz, gelir adaleti istiyoruz. Ülke geliri büyüdü. Emekli bundan payını almalı” dedi.

emekli.jpg

GELİR ARTIYOR, PAY AZALIYOR

Cafer Tufan Yazıcıoğlu, “Emeklinin şu andaki gelir kayıpları, gelirden aldığı paydaki azalma sürüyor. Bu telafi edilmeli. Emekli bunu bekliyor. İlave bir şey beklemiyor. Hak kaybının telafisi bekliyor. Milli gelir büyüdü ve bundan pay istiyor” diyerek sözlerini sürdürdü.

emekli22.jpg

TAHRİKİN FARKINDAYIZ

Yazıcıoğlu, Erdoğan’ın ‘tahrik ediliyorlar’ sözlerine ilişkin olarak, “Sosyal medyada bunlar dolaşıyor. Çeşitli gruplar sosyal medyada böyle haberler yayıyor. Bu haberlerin doğru olmadığını biliyoruz. Emekliler olarak bu tahrikin farkındayız. En son haberleri almak bu bilgileri doğrulamak için bize müracat edin diyoruz. Bir bilgi kirliliği var. Hatta manşete atanlar var bunları. Daha sonrasında bu kişiler ben söyledim de çıkartıldı diyecek. Geçmişte yaşadık bunu” ifadelerini kullandı.

 Muhabir
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.