Vekâlet Kurbanlar Küçükbaş Olsun

Vekâlet Kurbanlar Küçükbaş Olsun

Ankara İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Kılınç, bir çağrıda bulunarak vekâlet ile kurban kesen kurumları uyardı. Hasan Kılınç Büyükbaşta yaşanan arz talep dengesindeki sıkıntıyı göz önünde bulundurarak küçükbaş hayvan kesimi y

 

UĞUR ÖĞÜT / HABERVAKTİM

 

Ankara İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Kılınç, kurban sonrası kırmızı ette kriz yaşanmaması ve tekrar ithalata mecbur kalınmaması için vekâleten kurban kesen kurumlara bir çağrıda bulundu. Büyükbaş hayvan etinde arz talep sıkıntısı olduğunu, kurbanlık hayvanlarda büyükbaşın yoğun olarak tercih edilmesi durumunda yıl sonuna doğru kırmızı ette krizin büyüyerek devam edeceğini belirten Başkan Kılınç, Türkiye’nin kurbanlık ihtiyacını öncelikli olarak küçükbaş hayvandan karşılaması gerektiğini savundu.

KURUMLAR KÜÇÜKBAŞ HAYVAN KESİMİ YAPMALI

Tekrar kırmızı et ithalatına yönelmemek için tedbir alınması gerektiğini savunan Kılınç, “Büyükbaş ette meydana gelen arzın az talebin ise fazla olması nedeniyle bayramda kesilecek büyükbaş hayvanlar bayram sonrasında kırmızı et sektörünü sıkıntıya sokacaktır. Vekaleten kurban kesen başta Diyanet Vakfı, Mehmetçik Vakfı ve Kızılay gibi kurumlar kurbanda küçükbaş hayvan kesimi yapmalı.  Bu vatandaş arasında da küçükbaşa olan talebi artıracaktır. Eğer kurbanlık ihtiyacında önceliğimizi küçükbaş hayvana vermezsek ülkemizdeki kırmızı et sıkıntısı kurbandan sonra da devam edecektir. Sadece Diyanet Vakfı bu yıl 200 bin hisse vekaleten kurban kesimi gerçekleştirecek. Vekaleten kurban kesimlerinde koyun ya da keçi tercih edilmesi ülkemizin kurban politikasının bir parçası olmalıdır. Türkiye coğrafyası küçükbaş hayvan coğrafyası ise kurbanlık ihtiyacının da küçükbaş hayvandan karşılanması ülke kaynaklarımızın değerlendirilmesi ve kırmızı ette istikrar için büyük önem arz etmektedir” dedi.

DİYANET’TEN FETVA BEKLENTİSİ

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü İrfan Güvendi‘nin “Diyanet, küçükbaş kesimine yönlendirmek için fetva versin”  açıklamasına da destek veren Hasan Kılınç, Türkiye’de yeteri kadar kurbanlık küçükbaş hayvan olduğunu söyledi. Kılınç, kırmızı et fiyatlarında artışın önüne geçmek için tek çarenin küçükbaş hayvan üretiminin ve tüketiminin artması gerektiğini ifade etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.