Sincan’da OSB için üç kuruşa kamulaştırmaya İstinaf Mahkemesi dur dedi

Sincan’da OSB için üç kuruşa kamulaştırmaya İstinaf Mahkemesi dur dedi

Ankara Sincan’da sanayi alanı ilan edilip kamulaştırılan arazilerin yargı süreci devam ederken, istinaf mahkemesinden hak sahibi vatandaşlar lehine bir karar çıktı.

Ankara Sincan’da sanayi alanı ilan edilip kamulaştırılan arazilerin yargı süreci devam ederken, istinaf mahkemesinden hak sahibi vatandaşlar lehine bir karar çıktı.

İstinaf Mahkemesi, yerleşim yerlerinin çok yakınında olmalarına rağmen “tarla” denilerek çok cüzi rakamlara vatandaşın arazilerinin ellerinden alınmak istenmesine “dur” dedi. Yüksek Mahkeme, yerel mahkemenin “tarla” kararını bozdu ve “arazi tarla değil arsa vasfındadır, değeri ona göre belirlenmelidir” hükmünde bulundu.

DAVALAR İKİ YILDIR SÜRÜYOR

Sincan Yeniçimşit ve Osmaniye mahallelerinde çok sayıda arazi Organize Sanayi Bölgesi Genişleme Alanı’na dahil edilerek, kamulaştırılmalarına karar verilmişti. Valilik tarafından yürütülen kamulaştırma sürecinde vatandaşların arazilerine emsal ve gerçek değerlerinin çok çok altında fiyatlar teklif edilmiş, teklifler reddedilince de hak sahipleri hakkında davalar açılmıştı. Batı Adliyesi Asliye Hukuk Mahkemeleri’nde görülen davalarda Sincan OSB ve Valilik lehine kararlar çıkmış, hak sahipleri süreci temyiz ederek bir üst mahkeme olan İstinaf’a taşımıştı.

sincan-osb-kamulastirma-temyiz-istinaf-karar.jpg

OLAY BASINA YANSIDI

Hak sahibi vatandaşların “İrademiz dışında gelişen kamulaştırma karar ve yargı süreciyle arazilerimiz Valilik eliyle çok düşük fiyata elimizden alınıp işadamlarına veriliyor. Arazilerimiz bizden Sincan OSB’ye geçtiği an sanayi arsası vasfını kazanmış olacak ve çok kıymetli hale gelecek. Onlar kazanmış biz kaybetmiş olacağız, bu haksızlık, hakkımızı istiyoruz, malımızın değerini istiyoruz” şeklindeki tepkisi basına da yansımıştı.

İSTİNAF: TARLA DEĞİL ARSA VASFINDADIR

Yaklaşık 2 yıldır süren davalarda İstinaf Mahkemeleri’nden kararlar çıkmaya başladı. İstinaf Mahkemesi, sözkonusu temyiz davalarından birine ilişkin 2 Mart 2023 tarihli kararında, yerel mahkemenin kararını bozdu.

"BİLİRKİŞİ RAPORU GEÇERSİZDİR"

Mahkeme “Dava konusu taşınmazın arsa niteliğinde olduğunun kabulü gerektiği anlaşılmıştır… Taşınmaza arazi niteliği ile değer biçen ve hükme esas alınan bilirkişi kurulu raporu geçersizdir” diyerek, temyize konu Ankara Batı 5. Asliye Mahkemesi’nin 22.04.2022 tarihli kararının kaldırılmasına hükmetti.

Ferit Atmaca / www.gazeteilksayfa.com

Öne Çıkanlar
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.