Ulus İtfaiye Meydanı Camii bugün açılıyor

Ulus İtfaiye Meydanı Camii bugün açılıyor

4 yıl önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı üzerine Büyükşehir Belediyesi tarafından İtfaiye Meydanı'nda yapımına başlanan Ulus İtfaiye Meydanı Camii’nin açılışı, bugün Cuma namazıyla gerçekleştirilecek.

4 yıl önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı üzerine Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımına başlanan Ulus İtfaiye Meydanı Camii’nin açılışı, bugün Cuma namazıyla gerçekleştirilecek.

Cami yapımını Altındağ Camii ve Kültürel Tesisleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği organize etti.

"İtfaiye Meydanı" olarak da bilinen Ulus Erbakan Meydanı'nda inşa edildi.

7 BİN KİŞİ AYNI ANDA İBADET EDEBİLECEK

Ulus Erbakan Meydanı’nda 50 bin metrekarelik alan üzerine kurulan ve Osmanlı mimarisinden izler taşıyan cami, bölgenin çehresini de değiştiriyor. 7 bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği caminin altında, bin kişilik kongre salonu, 12 bin metrekare fuaye alanı ve bin araçlık otopark yer alıyor.

72 METRELİK 4 MİNARE

Caminin kubbe çapı 27 metreyi, yüksekliği ise 43 metreyi buluyor. Öte yandan, her biri 72 metre olan 4 minarenin kaplamasında Marmara taşı kullanıldı. Ana kubbe üzerinde bulunan 8 metre 20 santimetre yüksekliğinde bakır alem bulunan camide, 16 mermer kitabe yer alıyor.

ccc-002.jpg

KAPILARIN İŞÇİLİĞİ KONYA’DA YAPILDI

İşçiliği Konya'da yapılan, ahşap ve çivisiz kündekari kapıların takıldığı camide, bir ana giriş, iki hünkar mevt, iki yan, 12 minare ve bir imam odası kapısı ile 38 pencere kepengi bulunuyor. 17 son cemaat kubbesi bulunan caminin, giriş kapılarının üzerinde altın varak, sedef, bağ ve fildişi işleme kitabeler yer alıyor.

Japonya'daki Tokyo Camisi ve Türk Kültür Merkezi ile Ataşehir Mimar Sinan Camisi'nin de mimarı Muharrem Hilmi Şenalp'in eseri olan caminin süslemesinde İznik çinisi kullanılırken Hattat Hüseyin Kutlu'nun çizgileri yer aldı ve tezyinat işi de tezhip sanatçısı Semih İrteş nezaretinde yapıldı.

TOKYO VE ATAŞEHİR NİTELİĞİNDE

Caminin mimarı Muharrem Hilmi Şenalp, yaptığı açıklamada, caminin merkezi kubbesi etrafında altı yarım kubbe bulunduğunu, 2000'de Tokyo Camisi ve 2011'de İstanbul'da inşa edilen Ataşehir Mimar Sinan Camisi'nin devamı niteliğinde olduğunu belirtti.

‘SAHİH VE YENİ BİR ESER’

Girişinde ilave iki sıra ön revak bulunan caminin, en ince detayına kadar yeni bir tasarım anlayışıyla işlendiğini vurgulayan Şenalp, "Bu sebeple bu eser, klasik Osmanlı-Türk mimari uslubu içerisinde, her detayı orijinal, taklit değil, sahih ve yeni bir eserdir." dedi.

Şenalp, yüzlerce senedir devam eden çini, kündekari, hat, tezyinat, sedefkari, çitakari, mukarnas gibi yerli ve milli sanatların yepyeni numunelerinin bu yeni mimari tasarım içinde yerlerini aldığına işaret ederek, şöyle devam etti:

SOSYAL YAŞAM ALANI

"Meydanın ve caminin altındaki zengin mekanlarda alışveriş fonksiyonu düşünülmemiş, yaklaşık 12 bin metrekarelik sadece sosyal ve kültürel alanlar tasarlanmıştır. Bin kişilik kongre salonu, medeniyet müzesi, sergi holü, toplantı salonları, kitap kafeler, kütüphane, sanatçılar kahvesi gibi özel ve geleneksel sanatların yaşatılacağı mekanlar ile de insanların sosyalleşebileceği, bir araya gelebileceği sosyal ve kültürel alanlar tasarlanmıştır. Bu mekanlar, Ankara'nın kültür ve sanat hayatına ciddi katkı sağlayacaktır."

YOĞUNLUĞU PAYLAŞACAK

Altındağ Camii ve Kültürel Tesisleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Halim Altunkal da caminin konumu ve kapasitesi sayesinde Ankaralılara önemli kolaylıklar getirdiğini ifade ederek, özellikle cuma namazları ve kandil gecelerinde Ulus'taki tarihi camilerde oluşan cemaat yoğunluğunu da paylaşacağını kaydetti.

Hakan ŞAHİN/HABERVAKTİM

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.