Furkan Cansever

Furkan Cansever

Devletin Takımı

Devletin Takımı

Değerli okuyucular bu hafta şehrimizin takımı Ankaragücü ile 12 Eylül 1980 yılında darbe ile iktidara el koyan Kenan Evren olayını paylaşmak istiyorum.

Ankaragücü 1980 – 1981 sezonunda günümüzdeki adıyla Birinci Lig’de mücadele ediyor, Süper Lig’e çıkma mücadelesi veriyordu. Aynı zamanda yine şimdiki adıyla Türkiye Kupasında mücadele ediyor başarılı bir sezon geçiyordu. Ligde Sakaryaspor ile şampiyonluk mücadelesi veren İmalat-ı Harbiye Türkiye Kupasında Altay, Beşiktaş, Fenerbahçe gibi rakiplerini sırasıyla eleyerek finale kadar çıkmayı başarmıştı. Ancak Ligde Sakaryaspor’un gerisinde kalmış Süper Lige çıkmayı başaramamıştı.

O dönem bilindiği üzere 12 Eylül 1980’de Genelkurmay Başkanı Kenam Evren öncülüğünde askeri darbe gerçekleşmiş, demokrasi ile seçilen hükümet görevden alınmış, asker yönetime el koymuştu.

Ankaragücü o dönem lige çıkmayı başaramasa da tarihte bir ilki başarmıştı. Alt ligde mücadele eden bir takım ilk defa Türkiye Kupasını kazanmış, üstelik bunu Beşiktaş, Fenerbahçe gibi önemli rakipleri eleyerek adeta mucizeye imza atmıştı.

O dönem Kenan Evren bu durumu öğrendikten sonra Ankaragücü’nün bu üstün başarısını takdir etmiş, bu başarıyı tekrar edenlerin Süper Ligde yer alması gerektiğini düşünmüştü. Derhal çalışmalara başlayan Kenan Evren alt ligde bulunup, Türkiye Kupasını kazanan takımların üst lige çıkartılması için bir yasa çıkartmıştır. Bu yasadan sadece Ankaragücü faydalanmıştır. Çünkü bu üstün başarıyı günümüzde de dahil olmak üzere tekrar eden bir futbol takımı çıkmamıştır. Dolayısıyla bu çıkartılan yasa daha sonrasında iptal edilmiştir.

Kenan Evren’in Ankaragücü’ne yaptıklarından dolayı özellikle o dönemin insanları Ankaragücü için “devletin takımı” ifadesini kullanmaktadır. Yukarıda açıkladığım üzere bu olayın “devletin takımı” olmakla bir alakası bulunmamaktadır. Ankaragücü emeğiyle, azmiyle başarılara ulaşmıştır.

Günümüzde de başarılı bir şekilde, kimsenin hakkını yemeden mücadelesini etmektedir. Şehrimizin takımı Ankaragücü’nün toplum arasında yanlış bilinen bir olayını sizlerle paylaşmak istedim. Yazımı sonlandırırken şehrimizin takımına yeni sezonda başarılar diliyor, artık hak ettiği yerlerde olmasını temenni ediyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar
SON YAZILAR