Ali İLKBAHAR

Ali İLKBAHAR

Osmanlı

Osmanlı

Geçmişimiz, atamız olmalarından gurur duyduğumuz Osmanlı. Alim ve ilim adamları ile şairleri, cebiri, fiziği, matematiği vs. buluşunu gerçeklendiren atam Osmanlı.

Allah'ın ve Peygamberimizin anıldığında sakladığımız yerin kalbimizin üzerine elimizi koyar, yaratan Allah ile elçisi peygamberimizin yerini gösterir. O yer yüreğimiz, kalbimizdir.

Kalbimiz merkezli her amellerimizde onun getirdiğini uygulamaya, yaşatmaya gayret eden, uğrunda bu can feda en büyük makam şehitler veren, kul olmayı, sevgiyi esas alan, insan olmayı, merhameti, vicdanı ortak değerlerimizin bir arada tuttuğu, islamın, amellerin yaşatılması, korunması için dünyaya örnek olmuştur.

Karanlık çağı kapatmış, yeni aydınlık yeni çağı açan Osmanlı'nın Fetihler Sultanı Fatih Sultan Muhammet (Mehmet) Han gurur kaynağımız, aziz İstanbul kahramanı Osmanlı, büyük Osmanlı. Üç kıta yedi denizde, nerede bir mazlum varsa sen vardın. Nerede bir yerde işkence, gözyaşı varsa sen silerdin. Nerede bir aç varsa temelli sömürmez, karnını doyurmaktan kendini sorumlu kabul ederdin.

Osmanlı çatısı altında her dinden, ırktan, renkten kim olursa ihanet etmediği müddetçe onun her ihtiyacını, hakkını, hukukunu korur. İnsanca ibadet ve insanca yaşamaların, kanatların altında huzur ve mutluluğu için ne gerekirse yapar. Bir anne baba gibi ayrım yapmadan hak ve hukuklarına sahip olur, sağlardın Osmanlı.

Sen gittin devlet yapını, kültürünü, değerlerini, sanatını seni emperyalistlerin yıkmasına rağmen örnek almaktalar. Dünyanın değişik kıtalarında Osmanlı evladı, torunu diyerek bağırlarına basmaları, neredesiniz gelin gözyaşlarımızı silin diyen canlar.

Osmanlı yıkıldığında onu yıkan zalimler insan, müslüman avına çıkmış. Müslüman öldürmekten haz duymuştur. O gün başlayan katliamlar, ölümler, soykırımlar bıraktığın toprakların değişik yerlerinde devam etmektedir. Osmanlı yıkıldığında milyonlarca metrekare topraklarda, zalim emperyalistler öldürmeye, sömürmeye zalimce, acımasızca devam etmektedir.

Osmanlı topraklarını işgal edenler ya öldürmekteler ya birbirlerine düşman yapıp birbirlerini öldürürlerken sömürü çarkı her gün büyümektedir. Maalesef sadece yıktıkları Osmanlı topraklarında sömürü var, gözyaşı var, ölüm var, katiller var.

Kurulan yeni dünyanın kardeşliğimiz ortak değerlerimize sahip çıkmakta, yaşatmakta. Gönülden kucaklaşmaktaki birliğimiz, kararlılığımız. Bayrak, ezan, ırklar, renklerimiz bir zenginlik diyerek el ele yeni dünyanın gönüllüleri, öncüleri, fedakarlığı ile yeni dünyanın kuruluşunda var olmalıyız.

İnsanlığımız, merhametimiz, vicdanımız, inancımızla yoğrulup güzel günlerin yeni çağın müjdesinin, mührünün müjdesini desteklemeli, takoz olmamalıyız.

85 milyon aydınlık, huzur ve barışın, kardeşliğin, sıcaklığının yürüyüşünün duası olmalı. “İnsanların hayırlısı insanlığa faydalı olandır.” Öldürenler değil, yaşatanlar kazanmalı.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON YAZILAR