Göknur Çekinmez

Göknur Çekinmez

16 Ocak Dünya Hijyen Günü

16 Ocak Dünya Hijyen Günü

Dünya Hijyen Günü ilk olarak 16 Ocak 2011 yılında Türkiye’de kutlanmaya başlandı. Sağlıklı bir yaşam için hijyenin önemine dikkat çekmek amacıyla Dettol Türkiye tarafından Avrupa Hijyen Konseyi ve Türk Pediatri Kurumu’nun katkılarıyla hayata geçirildi. Hijyenin hayatımızın her alanında ciddi boyutlarına dikkat çekerek farkındalık oluşturmak isteyen uzmanlar, insanların gün içerisinde yaklaşık 250 milyon zararlı bakteriye elle temas ettiğini iletmektedirler.

Biliyorsunuz ki hijyen kavramı COVID-19 etkisiyle yaşamımızın merkezi haline geldi. Bazı temizlik alışkanlıkları daha fazla anlam kazandı. Özellikle el hijyeninin atlanmaması gerektiği bilinci daha çok oluştu.

Dünya Hijyen Günü ile birlikte mikroplardan mümkün olduğunca sterilize edilmiş bir hayatın en temel unsurunun aslında el yıkamak olduğuna özellikle dikkat çekilmektedir. Çünkü bulaşıcı hastalıkların neredeyse %80’i ellerimiz yoluyla oluşuyor. Sağlık Bakanlığı’ndan alınan verilere göre her insan bir saatte ortalama gözüne ve burnuna üç kez, saç, yanak, ağız ve çenesine dört kez dokunuyor. Günlük hayatımızda özellikle cep telefonları, direksiyonlar, koltuk yüzeyleri, klima yüzeyleri, lavabolar, hazır giyim ürünleri gibi dokunduğumuz birçok şeyde bakteriler fazlasıyla mevcut. Bu durumda eller yeterince yıkanıp temizlenmediğinde, mikroplardan arınmadığında bakteriler ellerimizde barınmaya devam ediyor ve ciddi hastalıklara yol açıyor.

Bugüne özgü yapılan çalışmalarda ailelere çocuklarının el yıkama alışkanlığı kazandırması özellikle vurgulanıyor. Yaşadığımız bu süreçte sağlıklı bireyler olabilmek için, hayatımızın her alanında hijyenin olması gerektiğini daha iyi anladık.

Önceki ve Sonraki Yazılar
SON YAZILAR