Faruk Gökyurt

Faruk Gökyurt

En büyük yatırım

En büyük yatırım

Her şeyin başı sağlık derler. Doğru bir söz ama sağlık kadar önemli olan diğer şey ise eğitim olmuştur her zaman. İslam Aleminin kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim de “Oku” diye başlar. Eğitim bu kadar önemli işte. Gelişen dünyamızda gün geçtikçe daha da arttı. Hayatımızda her alanda bilmeye ve bilgiye muhtaç bir insan topluluğu oldu. Artık yıllar öncesinde olduğu gibi basit gibi görünen işler bile sadece kas gücü ile yapılamaz hale geldi. En basit işlerde bile bir makine kullanımı ya da buna benzer bir teknik bilmek şart oldu.

Değişen eğitim sistemi, hayat şartları, toplum ve insan beklentileri birçok şeyi değiştirdi. Belki de bu değişimden en çok etkilenen sektör de sanayi sektörü özellikle ara eleman azlığı denilebilir. Eskiden bizler okul okurken ailelerimiz çoğu zaman okumazsan sanayiye çırak veririz derlerdi. Şu an kimse ne çocuğunu bu şekilde uyarıyor nede bir meslek öğrenmesi için sanayide ustaların yanına veriyor. Geçtiğimiz günlerde Ostim OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı ile kaleme aldığım haber de bu konulara değinerek dünden bugüne mesleki eğitime yaptıkları yatırımları dile getirip, “Ostim OSB olarak yaptığımız eğitim yatırımları ile amacımız Türk Sanayisinin geleceğine nitelikli iş gücü kazandırabilmek” dedi. Arıcı ayrıca, “Öğrencilerimiz eğitimlerini alırken yarı zamanlı çalıştıkları kurumlarda mezun olduklarını çalışmaya devam ediyorlar” sözleri ile verilen eğitimlerle istihdama katkı sağladıklarını vurgulamıştı.

Dedik ya aslında her şeyin başı sağlık olduğu kadar aslında eğitimden de geçiyor. Ostim OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı ile kaleme aldığımız haberde Arıcı, Türk Sanayisinin geleceği için çıraklık eğitimine önem verdiklerini ve bu konu hakkında büyük yatırımlar yaptıklarını dile getirmişti. Arıcı ile geçtiğimiz günlerde yaptığım söyleşinin bir kısmı şu şekilde; “Mesleki eğitim merkezlerinde akademik olarak başarılı olamayan öğrencilerin kendi yetileri ve becerileri doğrultusunda kendi seçtikleri alanlardan nitelikli elemanlar olarak yetiştirilerek istihdama dahil ediliyor. Çocuklarımız hem lise eğitimlerini tamamlıyor. Hem de meslek sahibi olur. Öğrencilerimiz eğitimlerini alırken yarı zamanlı çalıştıkları kurumlarda mezun olduklarını çalışmaya devam ediyorlar. Eğitimlerde sanayicilerimize de büyük iş düşüyor. Sanayicilerimiz öğrencilerimizin mesleki eğitim ve çalışmaları için teşvik etmesi gerekiyor. Öğrencilerimize bir öğretmen olarak bir usta eğitici olarak onlara işi öğretip o meslekle ilerlemelerini sağlaması gerekiyor. Çünkü teknik meslekler iş başında öğretilir. Yeni jenerasyon çok farklı artık eskisi gibi değil çocuklar en ufak sıkıntıda gidiyor. Çoğunda sabır durumu olmuyor. Bu durumu özellikle pandemiden sonra ortaya çıktı. Artık sanayicilerimiz ve ustalarımız yeni nesli anlayarak o doğrultuda eğitim vermeliler.”

“Şu an sanayimizde çalışacak eleman sıkıntısı yaşıyoruz” sözleri ile nitelikli elemanın önemine dikkat çeken Arıcı, “Birçok sanayicimiz eğer eleman bulabilsek iki vardiyaya çıkartacağız. İş var ama nitelikli eleman iş gücü bulamıyoruz. Zaten sanayimizde nitelikli elemanlar hiçbir zaman boşta kalmıyor. Nitelikli eleman ya çalışıyor ya da çalışırken yeni iş bulmuş olur. Şu an iş verenler nitelikli elemanların şartlarını düzelterek onları kaybetmemeye çalışıyor. Biz de Ostim olarak sanayimizde nitelikli eleman yokluğunu çözüm bulmak adına eğitimi ve eğitim kurumlarımıza yatırımlar yapıyoruz. Organize sanayimizin istihdam ofisi var. İstihdam ofisimizde şu an beş bine yakın öz geçmiş mevcut. Fakat sanayicilerimiz nitelikli ve tecrübe sahibi çalışan bulmakta sorun çekiyor. Bizim işlerimiz sadece okulla alınan eğitimle olmuyor. Okullarda alınan eğitimin yanı sıra iş yerinde de eğitim alarak pratik becerilerin gelişmesi gerekiyor” demişti.

Kısacası değişen dünyada belki de en büyük yatırım eğitim olmalı. Çünkü eğitime yapılan yatırım bu ülkenin ve Türk Milleti’nin geleceğini belirliyor. Üretkenliğini ve iş kalitesini artırıyor. Eğitime yapılan yatırımlar ile istihdam artıyor. Üretim artıyor. Hem ekonomik hem de sosyolojik açıdan Türkiye’ye katma değer sağlanıyor. Hayatın her alanında sağlık kadar eğitimde önemli diyebiliriz…

Önceki ve Sonraki Yazılar
SON YAZILAR